Tatrzańskie przełęcze – trawers
Zapraszamy na kurs w formie trawersu przez wysokie przełęcze tatrzańskie: ruszając z Chaty nad Zielonem Stawem Kieżmarskim pokonamy między innymi Baranią Przełęcz, Czerwoną Ławkę, Rohatkę czy Żelazne Wrota. Szkolenie kładzie nacisk na praktyczne zastosowanie umiejętności potrzebnych do działania w terenie wysokogórskim na nartach skiturowych.
Szkolenie przeznaczone jest dla co najmniej średniozaawansowanych narciarzy skiturowych, z opanowaną umiejętnością poruszania się w rakach i użycia czekana oraz przeszkolonych w zakresie ratownictwa lawinowego. Opierając się na nabytej już wiedzy, będziemy w stanie przejść do zaawansowanych praktycznych technik skialpinistycznych: pokonywania stromego terenu w górę i w dół, zakładania stanowisk w śniegu na przełęczach, wykorzystywania liny w naszej działalności. Techniki te wdrażamy w realnych warunkach narzuconych przez wyznaczoną trasę – oczywiście pod warunkiem że będzie to możliwe w granicach akceptowalnego ryzyka.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się koniecznie z programem kursu oraz informacjami praktycznymi
Kurs | Od | Do | Zapisanych | Cena |
---|
Jak wygląda kurs?
Jak wygląda działalność na kursie?
Szkolenie prowadzone jest w formie przejścia skiturowego w terenie wysokogórskim. Odcinki konieczne do pokonania każdego dnia narzucone są przez obiekty noclegowe - są wymagające zarówno pod względem kondycyjnym jak i umiejętności zjazdowych. Nacisk na poszczególne elementy z programu kursu uzależniony jest od potrzeb konkretnej grupy, jednak musicie przygotować się na sporo chodzenia. Na skiturach obowiązuje zasada: ile podejdziesz, tyle zjedziesz. Sporadycznie będziemy korzystać z wyciągów, aby usprawnić zajęcia. W skrajnym przypadku (np. wysokiego zagrożenia lawinowego) możliwe jest zrealizowanie odcinka w wariancie alternatywnym, nasi instruktorzy mają bardzo duże doświadczenie górskie więc możecie być pewni że wszystko co będziecie robić pozostanie w granicach akceptowalnego ryzyka. Będziecie uczyć się działania w realnych warunkach górskiej zimy, trzeba liczyć się z tym że można zmarznąć, zmęczyć się i generalnie dostać w kość.
Wypożyczenie sprzętu z Klubu:
Kursanci, którzy nie posiadają własnego sprzętu w zakresie: ABC, raki, czekan, uprząż z zestawem osobistym, mogą wypożyczyć go w cenie kursu. Należy zgłosić taką potrzebę koordynatorowi kursów przy zapisach. Nie prowadzimy wypożyczalni sprzętu narciarskiego.
Instruktor:
Kurs prowadzi Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego PZA KW Kraków.
Rejon działania:
Słowackie Tatry Wysokie .
Noclegi:
W schroniskach: Chata pri Zelenom Plese, Chata Teryho, Śląski Dom.
Ubezpieczenie:
Na terenie Słowacji akcje ratunkowe służ górskich HZS są płatne. W przypadku działania na terenie Słowacji, konieczne jest posiadanie ubezpieczenia od kosztów akcji ratunkowej i poszukiwawczej obejmującego sporty wysokiego ryzyka (skituring).
Cena zawiera
Cena kursu obejmuje:
- ubezpieczenie NNW do kwoty 3000 zł
- opiekę instruktora narciarstwa wysokogórskiego PZA
- wypożyczenie sprzętu lawinowego, raków, czekana, kasku, sprzętu osobistego (uprząż, karabinki, taśmy).
Dodatkowe koszty:
- noclegi,
- wyżywienie,
- transport.
Regulamin kursu
Zapisy i zwroty zadatków
- Aby dokonać rezerwacji miejsca na kursie należy wysłać e-mail na adres koordynatora szkoleń w celu potwierdzenia dostępności miejsc oraz (po otrzymaniu odpowiedzi) wpłacić zadatek.
- Zadatek nie podlega zwrotowi z wyjątkiem:
- rezygnacji do 30 dni przed terminem rozpoczęcia kursu,
- odwołania kursu ze względu na niewystarczającą liczbę chętnych,
- odwołania kursu ze względu na warunki uniemożliwiające bezpieczne zrealizowanie programu szkolenia.
- O odwołaniu kursu ze względu na niewystarczającą liczbę chętnych decydujemy na 10 dni przed terminem jego rozpoczęcia.
Wypożyczanie i odbiór sprzętu
- W cenie szkolenia uwzględnione jest wypożyczenie sprzętu z magazynu KW Kraków. Zapotrzebowanie na wypożyczenie sprzętu należy zgłosić koordynatorowi szkolenia najpóźniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem szkolenia.
- Kursanci mogą odebrać sprzęt z siedziby KW Kraków między 19:00 a 20:00 we czwartek przed kursem. Zwrot następuje we czwartek po kursie między 18:00 a 19:00.
- W wyjątkowych sytuacjach sprzęt może być wydany w momencie rozpoczęcia szkolenia przez instruktora prowadzącego kurs i zwrócony jemu po zakończeniu szkolenia.
- Kursanci zobowiązani są zwrócić sprzęt w stanie nie pogorszonym, z wyjątkiem zużycia wynikającego z normalnego użytkowania.
Przebieg szkolenia
- Szkolenie realizowane jest zgodnie z programem widocznym na stronie szkolaalpinizmu.pl. W wyjątkowych sytuacjach, ze względu na bezpieczeństwo lub szczególne potrzeby kursantów, instruktor może modyfikować program w celu osiągnięcia poprawnych merytorycznie celów.
- Instruktor zobowiązany jest dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić możliwe wysoki poziom bezpieczeństwa kursantów. Kursanci, którzy nie będą wykonywać poleceń instruktora bądź w inny sposób swoim zachowaniem będą stwarzać zagrożenie dla siebie lub innych osób (w tym pozostając pod wpływem alkoholu), mogą zostać usunięci ze szkolenia w trybie natychmiastowym.
Wymagania
Umiejętności techniczne:
Opanowana umiejętność poruszania się w rakach i użycia czekana oraz przeszkolenie w zakresie ratownictwa lawinowego.
Umiejętności narciarskie:
Kurs jest adresowany to osób, które posiadają dobre umiejętności poruszania się na nartach zjazdowych (przykładowo: sprawnie, bez przewracania się zjeżdżają z Kasprowego Wierchu). Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie poruszania się na nartach turowych.
Kondycja:
Kurs prowadzony jest w formie wycieczek szkoleniowych w Tatrach, które polegają na podejściu o własnych siłach na nartach a następnie zjeździe w terenie nie przygotowanym. Zajęcia w terenie trwają ok. 6-8 godzin dziennie. Należy być gotowym na pokonanie co najmniej 1000 m przewyższenia w trakcie dnia szkoleniowego.
Dokumenty:
Każdy kandydat na kurs powinien przedstawić oświadczenie o stanie zdrowia. Musi zostać ono dostarczone najpóźniej pierwszego dnia kursu. Ponadto osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę obojga rodziców (opiekunów prawnych) na udział w kursie.
Wyposażenie
Co zapewniamy?
Zapewniamy kompletny (detektor, łopata, sonda) zestaw lawinowy oraz raki, czekan, kask (wspinaczkowy).
Co należy zabrać na kurs?
- kompletny zestaw skiturowy sprawdzony i dopasowany - zwróćcie uwagę na ustawienie wiązań, dopasowanie butów do nogi, nasmarowanie nart,
- lawinowe ABC czyli sonda, łopata i detektor (możesz je wypożyczyć z Klubu),
- raki (dopasowane do butów) i czekan (możesz je wypożyczyć z Klubu), harszle są mocno rekomendowane,
- kask wspinaczkowy, narciarski lub skiturowy,
- uprząż, dwa karabinki zakręcane, pętla prusika, dwie taśmy wspinaczkowe 120 cm (możesz je pożyczyć z Klubu),
- plecak z możliwością przytroczenia nart,
- latarka czołowa, podstawowa apteczka, okulary przeciwsłoneczne i gogle, scyzoryk, rzep lub guma do spięcia nart,
- termos, jedzenie na cały dzień działalności w górach (nie zawsze jest możliwość wejścia do schroniska),
- trzy pary rękawiczek - w tym jedne cienkie na podejście i dwie pary grubych, wodoodpornych.
- odzież termoaktywna dostosowana do warunków zimowych i podchodzenia. Dobrze sprawdza się odzież warstwowa: na dół kalesony + spodnie softshellowe lub membranowe, na górę bielizna, bluza polarowa lub podobna, ciepła kurtka (puch lub ocieplina syntetyczna), kurtka membranowa lub softshellowa,
- ciepła czapka oraz coś na głowę na podejścia - może być chusta wielofunkcyjna lub cienka czapka.
- mapa Tatr, kompas.
Co po kursie?
Po kursie narciarstwa wysokogórskiego zachęcamy do poszerzenia wiedzy w kierunku wspinaczki zimowej, ale także profilaktyki lawinowej.
Absolwent kursu narciarstwa wysokogórskiego otrzymuje zaświadczenie o odbyciu kursu.