Turystyka zimowa II stopnia

Turystyka zimowa II stopnia

Kurs przeznaczony dla tych, którzy po kursie I stopnia chcą dalej rozwijać swoje umiejętności w zakresie turystyki zimowej.

Pierwsze samodzielne wycieczki po pokrytych śniegiem górach masz już sobą, wiesz dlaczego drugi stopień zagrożenia lawinowego oznacza spore niebezpieczeństwo i potrafisz posługiwać się liną. Czas pójść o krok dalej i zdobyć kolejne umiejętności, dzięki którym zdobywanie ośnieżonych szczytów będzie łatwiejsze, sprawniejsze i bezpieczniejsze! 

Na tym etapie szkolenia:

 1. zmierzysz się z bardziej wytężającą wycieczką wysokogórską z elementami asekuracji lotnej (np. grań Granatów czy Małego Koziego Wierchu),
 2. odświeżysz hamowanie czekanem w bardziej wymagającym terenie z naciskiem na hamowanie w zespole, 
 3. skupisz się na poszukiwaniach zasypanych przez lawiny w terenie przy użyciu detektorów LVS,
 4. w kolejnych dniach zapoznasz się ze sposobami wydobywania ze szczeliny lodowcowej siebie samego,czy rannego partnera przy użyciu technik z użyciem przyrządów specjalistycznych.
 5. dodatkowo cały dzień poświęcisz na praktyczne zaznajomienie z technikami nawigacyjnymi zarówno tradycyjnymi (mapa, kompas) jak i przy użyciu GPS-u. 
 6. w czasie trwającego co najmniej pół dnia bloku zajęć praktycznych przygotujesz się do pokonywania krótkich, łatwych odcinków lodowych spiętrzeń, zakładania stanowiska i ściągania partnera do siebie.

W czasie wieczornych zajęć teoretycznych znajdziemy ponadto czas na omówienie specyfiki i zagrożeń związanych z turystyką lodowcową, aklimatyzacją w górach wyższych oraz zasad postępowania w przypadku odmrożeń czy wychłodzeń. 

Do tego szkolenia zachęcamy wszystkich, którzy ukończyli zimowy kurs turystyki wysokogórskiej I stopnia lub dysponują wiedzą i doświadczeniem odpowiadającym jego programowi.  

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się koniecznie z programem kursu oraz informacjami praktycznymi

Kurs
Od
Do
Zapisanych
Cena
Zimowy kurs turystyki II stopnia
28-01-2024
30-01-2024
4/4
1600
Zimowy kurs turystyki II stopnia
02-01-2023
04-01-2023
3/4
1400

Zajęcia praktyczne:

  1. Repetytorium umiejętności technicznych uzyskanych na kursie I stopnia (kursie podstawowym):
   • chodzenie w rakach i operowanie czekanem,
   • hamowanie upadków na stokach śnieżnych,
   • operacje liną i podstawowe węzły,
   • zjazdy na linie, poruszanie po poręczówkach.
  2. Budowa stanowisk asekuracyjnych i zjazdowych w skale, śniegu i lodzie.
  3. Asekuracja lotna i stanowiskowa.
  4. Poruszanie się w terenie śnieżno-skalno-lodowym: wycieczki z asekuracją.
  5. Podstawy autoratownictwa.

Zajęcia teoretyczne:

  1. Sprzęt i wyposażenie.
  2. Taktyka, niebezpieczeństwa, biwaki.

Szkolenie prowadzone jest w formie zajęć terenowych (ćwiczeń i wycieczek) przeplatanych teorią a także wieczornego wykładu uzupełniającego zdobytą wiedzę. Zajęcia terenowe odbywają się w terenie górskim adekwatnym do programu szkolenia: w Tatrach Wysokich lub Zachodnich. Wiąże się to z koniecznością podejścia pieszo i spędzeniem 6-8 godzin na zewnątrz, w warunkach zimowych. Zajęcia odbywają się niezależnie od pogody, należy więc przygotować się na to że może być zimno, wiać wiatr - jak to w górach. Instruktor czuwa nad tym, aby kursanci nie byli narażeni na obiektywne niebezpieczeństwa takie jak lawiny.

Z pełnym tekstem regulaminu można zapoznać się pod linkiem.

Poniżej wyciąg najważniejszych informacji:

 1. Zaliczka i rezygnacja ze szkolenia.

Zaliczka pokrywa koszty, które ponosimy niezależnie od tego czy uczestnik weźmie udział w zajęciach czy też nie. Dlatego też, co do zasady zaliczka przepada w przypadku rezygnacji uczestnika. Jednak jeżeli tylko uda się znaleźć kogoś na zwolnione miejsce, z przyjemnością ją zwrócimy. Poszukaj kogoś na swoje miejsce, skontaktuj się z koordynatorem szkoleń Klubu, spróbujemy rozwiązać ten problem. Niezależnie od tego, polecamy ubezpieczenie od rezygnacji z imprezy, które pokryje koszt utraty zaliczki w przypadku choroby, zmiany planów bądź innych przyczyn. 

Jeżeli będziemy zmuszeni odwołać kurs ze względu na obostrzenia epidemiczne, oczywiście cała zaliczka podlega zwrotowi.

 1. Płatności

Ze względów organizacyjnych (automatyczny system rezerwacji i zarządzaniem ilością miejsc na kursach) prosimy o wnoszenie opłat jedynie za pośrednictwem systemu szybkich płatności - kierują do niego linki widoczne przy terminach szkoleń (w przypadku zaliczek), natomiast do wpłaty pozostałej kwoty link przyjdzie mailem, zwykle 10 dni przed terminem szkolenia.

 1. Informacje organizacyjne

Pełen pakiet informacji kursanci otrzymują w mailu, zwykle 10 dni przed terminem szkolenia. Wtedy też potwierdzamy, że kurs się odbędzie z uwagi na ilość uczestników. Znajdziecie w tym mailu kontakt do instruktora (zdarza się, że z powodów prywatnych instruktora przyporządkowanego do danego szkolenia zastępuje inny, spełniający odpowiednie wymogi), informacje na temat noclegów, odbioru sprzętu, godziny i miejsca spotkania. Jeżeli potrzebujecie takich informacji wcześniej, możecie kontaktować się z koordynatorem szkolenia pod adresem kontakt@szkolaalpinizmu.pl

 1. Noclegi

Klub nie świadczy usługi obejmującej zapewnienie noclegu, jednak ze względów organizacyjnych często konieczne jest zapewnienie rezerwacji miejsc z dużym wyprzedzeniem - na przykład w schroniskach tatrzańskich. Takie rozwiązanie ma sporo wad, ponieważ nie pozwala na swobodny dobór terenu szkolenia do aktualnych warunków, więc w miarę możliwości staramy się organizować szkolenia tak, aby można było o lokalizacji zajęć decydować na bieżąco. W takiej sytuacji uczestnicy mają dowolność w wyborze noclegu, spotykają się z instruktorem w określonych godzinach przed wyjściem w teren. Dla chętnych możemy pomóc w rezerwacji noclegów. 

Organizacja miejsca szkolenia dla każdego terminu może być inna, więc jeżeli jest to dla Was istotne, warto przed zapisaniem się dopytać koordynatora. 

 1. Sprzęt zapewniany przez Klub

Sporą część sprzętu technicznego, potrzebnego na szkoleniach, można wypożyczyć z Klubu w cenie szkolenia. Kursanci korzystają z wypożyczalni na podobnych zasadach jak członkowie KW, z tym że rezerwacji dokonują za pośrednictwem koordynatora szkoleń i nie ponoszą dodatkowych opłat za wypożyczenie. Listę sprzętu potrzebnego na szkolenie można znaleźć przy opisie kursu, jest tam też informacja o tym co z tej listy można wypożyczyć. Wydanie i zwrot sprzętu następuje na ogólnych zasadach działania wypożyczalni, czyli w czwartki między 18:00 a 20:00. Kursanci odpowiadają za wypożyczony sprzęt - jeżeli zostanie uszkodzony ponad normalne zużycie, jeżeli będzie czegoś brakować - trzeba będzie odkupić.

 1. Ubezpieczenie i oświadczenia

Uczestnicy kursów, podobnie jak członkowie Klubu, ubezpieczeni są polisą PZU od następstw nieszczęśliwych wypadków na kwotę 3000 zł. Ubezpieczenie to obejmuje także sporty ekstremalne. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie Klubu. Niezależnie od tego rekomendujemy dodatkowe ubezpieczenie indywidualne NNW - w przypadku kontuzji oferują one dobre zabezpieczenie finansowe przy stosunkowo niewielkich kosztach, w porównaniu do ubezpieczenia zbiorowego. W przypadku kursów odbywających się za granicą, obowiązkowo należy posiadać ubezpieczenie od kosztów akcji poszukiwawczej i ratunkowej, dla zajęć realizowanych na terytorium Polski nie jest potrzebne. 

Na kurs należy dostarczyć podpisane oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do uczestnictwa w zajęciach. Wzór znajdziesz na naszej stronie.

 

Jeżeli masz jakieś pytania, wątpliwości - prosimy o kontakt z koordynatorem szkoleń: kontakt@szkolaalpinizmu.pl. 

Cena kursu obejmuje:

 • ubezpieczenie NNW do kwoty 3000 zł,
 • opiekę instruktora PZA,
 • wypożyczenie sprzętu lawinowego, raków, czekana, kasku, sprzętu osobistego (uprząż, karabinki, taśmy).

Dodatkowe koszty:

 • noclegi,
 • wyżywienie,
 • transport.
 • Opłaty do Parku Tatrzańskiego.

Umiejętności techniczne:
Na kursie nie są wymagane dodatkowe umiejętności techniczne.

Umiejętności wspinaczkowe:
Na kursie nie są wymagane umiejętności wspinaczkowe.

Kondycja:
Kurs prowadzony jest w Tatrach, zajęcia odbywają się w terenie górskim co wiąże się z koniecznością przemieszczania z plecakiem zawierającym wyposażenie osobiste (do 10 kg). Wymagana jest dobra kondycja fizyczna.

Dokumenty:
Każdy kandydat na kurs powinien przedstawić oświadczenie o stanie zdrowia. Musi zostać ono dostarczone najpóźniej pierwszego dnia kursu. Ponadto osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę obojga rodziców (opiekunów prawnych) na udział w kursie.

Co zapewniamy?
Zapewniamy kompletny (detektor, łopata, sonda) zestaw lawinowy oraz raki, czekan, kask (wspinaczkowy).

Co należy zabrać na kurs?
- lawinowe ABC czyli sonda, łopata i detektor (możesz je wypożyczyć z Klubu),
- raki (dopasowane do butów) i czekan (możesz je wypożyczyć z Klubu),
- kask wspinaczkowy (możesz wypożyczyć z Klubu),
- uprząż, zestaw osobisty (3 x karabinek zakręcany, 2 x karabinek zwykły, taśma 120 cm, 2 x pętla z linki pomocniczej), ekspresy, lina (możesz wypożyczyć z Klubu),
- plecak z możliwością troczenia czekana,
- latarka czołowa, podstawowa apteczka, okulary przeciwsłoneczne i gogle, scyzoryk,
- termos, jedzenie na cały dzień działalności w górach (nie zawsze jest możliwość wejścia do schroniska),
- trzy pary rękawiczek - w tym jedne cienkie na podejście i dwie pary grubych, wodoodpornych,
- odzież termoaktywna dostosowana do warunków zimowych i podchodzenia. Dobrze sprawdza się odzież warstwowa: na dół kalesony + spodnie softshellowe lub membranowe, na górę bielizna, bluza polarowa lub podobna, ciepła kurtka (puch lub ocieplina syntetyczna), kurtka membranowa lub softshellowa,
- ciepła czapka oraz coś na głowę na podejścia - może być chusta wielofunkcyjna lub cienka czapka,
- mapa Tatr, kompas, GPS (nie jest konieczny).

Kolejnym krokiem w rozwoju wspinaczkowym jest odbycie kursu taternictwa zimowego, do którego z kolei wymagany jest kurs taternicki letni. Zachęcamy również do odbycia szkoleń lawinowych oraz skiturowych.

Absolwent zimowego kursu turystyki wysokogórskiej II stopnia otrzymuje zaświadczenie o odbyciu kursu.

Po zakończeniu kursu rekomendujemy utrwalenie zdobytych umiejętności w ramach samodzielnych wycieczek.