Klubowy Kurs Zimowy KW Kraków

Klubowy Kurs Zimowy KW Kraków

O co chodzi?

Koncepcja klubowego kursu zimowego wywodzi się z naszego szerokiego doświadczenia w szkoleniu wszystkich obszarów działalności w warunkach zimowych. Prowadzimy regularne zajęcia dla turystów wysokogórskich, skialpinistów, wspinaczy zimowych oraz taterników jaskiniowych. Wszystkie te aktywności posiadają wspólny kanon wiedzy i umiejętności potrzebnych do bezpiecznego poruszania się zimą – zebraliśmy je w rozbudowany i zrównoważony system, tworząc Klubowy Kurs Zimowy. Jeżeli interesują Cię zimowe góry i chcesz solidnie przygotować się do działania w nich, kurs ten jest dla Ciebie.

Zobacz skrócony program kursu.

Po co?

Tradycyjne dwuetapowe szkolenie z turystyki wysokogórskiej, prowadzone według programu Polskiego Związku Alpinizmu, stanowi dobre rozwiązanie w przypadku komercyjnych szkół. My, jako Klub Wysokogórski, możemy pozwolić sobie na poszerzenie i rozbudowanie tematyki zajęć, tak by dać Wam możliwość solidnego przyswojenia tej wiedzy. Chcemy budować kompetencje w sposób kompletny, szczególnie w tak newralgicznym obszarze jak działalność zimowa w górach. To nie jest kurs turystyki – to podstawa do wszystkich aktywności zimowych w górach!

Klubowy Kurs Zimowy tworzą bloki, z których możemy korzystać bądź jako całego kursu, bądź wybranych zagadnień. Bloki obejmują zajęcia na różnym poziomie zaawansowania, na co zwracamy uwagę w opisach poszczególnych zajęć. Umożliwia to dobór odpowiedni do rodzaju aktywności, jakiej chcemy się podjąć.

Kiedy

Cykl szkoleń rozpoczynamy jesienią. Większość zajęć ma charakter szkoleń całodziennych, wykłady i warsztaty realizujemy w Klubie w trybie hybrydowym (stacjonarnie i online) w godzinach popołudniowych. Nie wszystkie zajęcia odbywają się w każdym sezonie – zależy to między innymi od dostępności prowadzących.

Gdzie?  

Część z nich realizowana jest w skałach (np. na Zakrzówku lub w Dolinkach Podkrakowskich), większość jednak odbywa się w Tatrach. Niektóre z zajęć łączymy w bloki, w tym przypadku wskazany będzie nocleg w schronisku/pensjonacie.

Zapisy/opłaty

Zapisy odbywają się przez panel klubowy. Terminy doszkalań i dostępność miejsc będzie widoczna na bieżąco w zakładce “wydarzenia”. Wysokość opłat uzależniona jest od rodzaju szkolenia. Dla członków KW Kraków z opłaconą składką obowiązuje zniżka zależna od rodzaju zajęć.

Certyfikat ukończenia kursu

Dla osób, które skompletują wszystkie elementy kursu, wystawiane będzie zaświadczenie o ukończeniu Klubowego Kursu Zimowego KW Kraków z informacją o tematyce zrealizowanych zajęć.


Co zawiera kurs?

Moduł 1: Nawigacja

Warsztaty w Klubie (zajęcia popołudniowe w tygodniu, ok. 3h) + zajęcia terenowe w górach (Beskidy) lub w Dolinkach Podkrakowskich (1 dzień). 

Nauka posługiwania się mapą papierową, kompasem, odbiornikiem satelitarnym i mapami elektronicznymi. Zajęcia prowadzone od podstaw (orientowanie mapy, azymuty etc.) do samodzielnego poruszania się w terenie. Uczymy sprawnego łączenia narzędzi nawigacyjnych w praktycznych zastosowaniach, rozwiązywania problemów nawigacyjnych z jakimi możemy mieć styczność w przypadku działalności górskiej.

Moduł 2: Podstawy technik linowych dla turystów

Zajęcia terenowe w skałach w Dolinkach Podkrakowskich (1 dzień).

Unifikacja dla osób nieposiadających doświadczenia wspinaczkowego. Przygotowujemy do dalszych zajęć w zakresie podstawowych umiejętności potrzebnych do obsługi liny według programu kursu turystyki zimowej. Szkolenie to jest wskazane jeżeli nie mieliście do tej pory styczności z technikami linowymi a chcecie rozwijać się w kierunku kwalifikowanej turystyki wysokogórskiej.

Moduł 3: Autoratownictwo

Zajęcia terenowe w skałach w Dolinkach Podkrakowskich (1 dzień).

Odświeżenie i/lub nauka procedur potencjalnie potrzebnych w turystyce wysokogórskiej w sytuacjach awaryjnych. Omawiamy i ćwiczymy podstawowe techniki ratownictwa partnerskiego. Dla osób nie posiadających umiejętności z poziomu kursu wspinaczki skalnej rekomendujemy wcześniejszą unifikację na szkoleniu z technik linowych dla turystów.

Moduł 4: Podstawy drytoolingu

Zajęcia terenowe w skałach na Zakrzówku (1 dzień).

Zajęcia adresowane przede wszystkim do osób chcących rozpocząć wspinanie zimowe w górach, ale też szukających alternatywy na zimę dla wspinaczki letniej-klasycznej w skałach. Podstawy drytoolingu obejmują naukę poruszania się w skale przy użyciu raków i czekanów technicznych, wymagane jest posiadanie umiejętności z zakresu kursu wspinaczki na drogach ubezpieczonych.

Moduł 5: kurs lawinowy

Zajęcia prowadzone są w Tatrach, obejmują 3 dni zajęć terenowych oraz wykład.

Lawinoznawstwo

Wykład na temat zjawisk zachodzących w pokrywie śnieżnej oraz usystematyzowanych metod redukcji ryzyka w terenie lawinowym poprzedza wyjście w góry, na którym grupa wdraża w praktyce te metody oraz uczy się oceny ryzyka w realnych warunkach, pod okiem instruktora.

Ratownictwo lawinowe

Nauka i ćwiczenia procedur ratownictwa partnerskiego w wypadkach lawinowych.

Pierwsza pomoc

Nauka i ćwiczenia procedur udzielania pierwszej pomocy w wypadkach lawinowych oraz innych zdarzeniach typowych dla działalności w górach zimą.

Moduł 6: Raki i czekan

Zajęcia terenowe w Tatrach (1 dzień).

Podstawowe umiejętności konieczne do poruszania się zimą w górach: obsługa raków i czekana turystycznego. Od techniki poruszania się w prostym terenie, przez prosty mikst i lód po hamowanie czekanem w wielu konfiguracjach. Wymagane posiadanie umiejętności z zakresu kursu lawinowego.

Moduł 7: Asekuracja lotna i stanowiska w śniegu i lodzie

Zajęcia terenowe w Tatrach (1 dzień).

Użycie liny w warunkach zimowej turystyki wysokogórskiej. Zajęcia te stanowią rozszerzenie i stosowanie w praktyce umiejętności objętych modułem 2 i 3, wprowadzamy tutaj zakładanie stanowisk w śniegu i lodzie oraz poruszanie się z lotną asekuracją w warunkach zimowych. Wskazane jest posiadanie umiejętności osadzania własnej asekuracji.

Moduł 8: Podstawy wspinaczki lodowej

Zajęcia terenowe w Tatrach (1 dzień).

Podstawy wspinaczki lodowej obejmują naukę poruszania się w w lodzie przy użyciu raków i czekanów technicznych, wymagane jest posiadanie umiejętności z zakresu kursu wspinaczki na drogach ubezpieczonych. Na zajęciach wspinamy się z górną asekuracją. Szkolenie to będzie przydatne przede wszystkim tym, którzy zamierzają wspinać się w górach zimą, stanowi też dobry wstęp do kursu wspinaczki lodowej.

Moduł 9: Ratownictwo lodowcowe

Zajęcia terenowe w Tatrach (1 dzień).

Szkolenie będące kontynuacją modułu 3 (autoratownictwo), uzupełniając je o praktyczne zastosowanie metod ratownictwa partnerskiego w przypadku wpadnięcia do szczeliny na lodowcu. Do odbycia tego szkolenia wymagane jest posiadanie umiejętności z modułu 3 oraz modułu 7 (stanowiska w śniegu i lodzie).

Moduł 10: Biwakowanie zimą

Wykład i zajęcia terenowe w górach (2 dni)

Jak się przygotować na biwaki planowane i być gotowym na nieplanowane? Na wykładzie omówimy kwestie sprzętowe i organizacyjne a w czasie wyjazdu w góry przećwiczymy praktyczne umiejętności związane z organizacją noclegu, gotowaniem i wszystkim co towarzyszy biwakom.

Moduł 11: Przygotowanie do turystyki zimowej

Wykład hybrydowy (stacjonarnie + online)

Omówienie ścieżki rozwoju i przygotowania się do wycieczek w zimowe góry o charakterze alpejskim (takie jak Tatry). Co powinniśmy umieć, jaki sprzęt wybrać, jakie dobierać trasy i gdzie szukać informacji o nich?

Moduł 12: Taktyka wspinaczki zimowej

Wykład hybrydowy (stacjonarnie + online)

Jakie są różnice względem wspinaczki letniej w górach, jak dobierać pierwsze i kolejne cele, jak się przygotować sprzętowo i kondycyjnie? Na wykładzie omówimy całą specyfikę wspinaczki zimowej dla początkujących i średniozaawansowanych taterników.

Moduł 13: Zimowe ABC

Zajęcia terenowe w Tatrach (3 dni szkoleniowe).

Pierwsze drogi zimowe stanowią zawsze spore wyzwanie i dużą niewiadomą. Dla tych, którzy nie decydują się na kurs taternicki zimowy a chcą wejść w temat pod okiem instruktora przygotowaliśmy program krótkiego szkolenia w Tatrach, obejmującego dwa dni wspinaczkowe. Szkolenie adresowane jest do osób posiadających doświadczenie wspinaczkowe w górach (poziom kursu taternickiego letniego).