Gruzja - Górna Swanetia

Gruzja – Górna Swanetia

Zapraszamy na szkolenie skiturowe w gruzińskiej Górnej Swanetii. Na szkoleniu skupimy się na praktycznych aspektach działalności narciarskiej w Kaukazie, począwszy od planowania i strategii działania z uwzględnieniem zmian w pokrywie śnieżnej i warunków pogodowych w dużych masywach górskich, poprzez aspekty techniczne (używanie liny do asekuracji podczas zjazdu, poruszanie się w trudnym terenie z wykorzystaniem poręczówek oraz podstawowe techniki ratownictwa).

Baza szkolenia zostanie zlokalizowana w Mestii, która stanowi znakomity punkt wypadowy w pobliskie rejony. Nacisk na aspekt praktyczny oznacza, że zajęcia będą prowadzone w formie wycieczek szkoleniowych, stąd też szkolenie będzie znakomitą okazją do podszkolenie się w zakresie jazdy terenowej.

Szkolenie jest adresowane do średniozaawansowanych skiturowców – wymagana jest umiejętność sprawnej jazdy w łatwym terenie.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się koniecznie z programem kursu oraz informacjami praktycznymi

Kurs Od Do Zapisanych Cena

Harmonogram:
3.04 – Przylot do Gruzji, spotkanie w Mestii, omówienie programu szkolenia.
4-9.04 – szkolenie z uwzględnieniem jednego dnia na wypadek gorszej pogody.
10.04 – powrót do Polski

Celem kursu jest doskonalenie umiejętności poruszania się i jazdy w terenie górskim. Część szkoleniowa obejmuje:

  • Profilaktyka lawinowa oraz lawinowe ratownictwo partnerskie.
  • Użycie raków i czekana.
  • Planowanie tur i codzienna ocena warunków lawinowych w terenie,
  • Nawigacja, wybór trasy,
  • Użycie liny: użycie liny do zjazdu na stokach powyżej 50 stopni i poruszanie się na poręczówkach,
  • Ratownictwo: improwizowany transport poszkodowanych, techniki linowe.

Jak wygląda działalność na kursie? 

Uczestnicy  spotykają się w centrum Mestii (3.04.2020) ok. godz 17:00, pierwszy dzień musimy poświęcić na logistykę przejazdu z lotniska w Kutaisi i zakwaterowanie. Wieczorem kolacja, omówienie programu i panujących warunków w terenie. Szkolenie prowadzone jest w formie wyjść skiturowych w terenie wysokogórskim. Każdego dnia mamy zarezerwowany samochód na dojazd i powrót w rejon prowadzenia zajęć. Wyjścia dostosowane są do poziomu uczestników – zarówno pod względem kondycyjnym jak i umiejętności zjazdowych. Planowane podejścia i zjazdy będą miały od 700 – 1500 m deniwelacji. Nacisk na poszczególne elementy z programu kursu uzależniony jest od potrzeb konkretnej grupy, jednak musicie przygotować się na sporo chodzenia, trasy przekraczać mogą 15 km. Na skiturach obowiązuje zasada: ile podejdziesz, tyle zjedziesz. Teren działania wybieramy odpowiednio do aktualnych warunków śniegowych, pogody i zagrożenia lawinowego, nasi instruktorzy mają bardzo duże doświadczenie górskie więc możecie być pewni że wszystko co będziecie robić pozostanie w granicach akceptowalnego ryzyka. Będziecie uczyć się działania w realnych warunkach górskiej zimy, trzeba liczyć się z tym że można zmarznąć, zmęczyć się i generalnie dostać w kość.

W terminie kursu przewidujemy 4 dni działalności skiturowej oraz jeden dzień “restowy” na wypadek złej pogody (można go wykorzystać do jazdy freeride’owej w lokalnym ośrodku).

Wypożyczenie sprzętu z Klubu: 
Kursanci, którzy nie posiadają własnego sprzętu w zakresie: ABC, raki, czekan, uprząż z zestawem osobistym, mogą wypożyczyć go w cenie kursu. Należy zgłosić taką potrzebę koordynatorowi kursów przy zapisach. Nie prowadzimy wypożyczalni sprzętu narciarskiego.

Instruktor:
Szkolenie prowadzi Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego PZA Zbigniew Tabaczyński (WKTJ Poznań, Instruktor Alpinizmu Jaskiniowego i Kanioningu w PZA oraz Ratownik TOPR).

Rejon działania:
Górna Swanetia, Gruzja.

Noclegi:
Lokalne hotele i pensjonaty. Fakultatywnie możliwy jeden nocleg w chatce pasterskiej w górach.

Ubezpieczenie: 
Na terenie Gruzji akcje ratunkowe służb górskich są płatne. Konieczne jest posiadanie ubezpieczenia od kosztów akcji ratunkowej i poszukiwawczej obejmującego sporty wysokiego ryzyka (skituring).

Co obejmuje cena? 
– szkolenie przez instruktora narciarstwa wysokogórskiego PZA (4 dni szkoleniowe),
– wypożyczenie sprzętu: abc lawinowego, raków, czekana, uprzęży i sprzętu osobistego (zapotrzebowanie należy zgłosić wraz ze zgłoszeniem na kurs),
– ubezpieczenie NNW (czytaj więcej).

Dodatkowe koszty:
– noclegi,
– wyżywienie,
– samolot, dojazd oraz komunikacja na miejscu. Uczestnicy kupują bilety lotnicze na własną rękę.

Orientacyjne wyliczenie kosztów (kurs dla REVOLUT / 1GLE =1,4 zł)

Bilety lotnicze / od 450 zł z bagażem (bagaż 175 zł  w jedną strone 32 kg – sportowy, wizzair)

Transfer do Mesti i powrotny na lotnisko / 50 – 100 GLE w jedną stronę /1 os. (istnieje opcja przejazdu kursowym busem z Kutaisi – Mestia za 25 GLE / 1os. ( odjazd – Kutaisi 10:00 Dworzec za rest. MC Donalds.)

Nocleg / 50 GLE ( z wyżywieniem za 1 dobę).

Transfer na miejscu pokrywają kursanci.  Koszt przejazdu dziennego rozkłada się na 4 do 6 osób,  średnio to ok. 100 – 130 GLE za 50 km po górskich drogach.

Opłaty za wyciągi narciarskie: 40 GLE bilet dzienny, 1 wyjazd 5 GLE.

Zapisy i zwroty zadatków

  1. Aby dokonać rezerwacji miejsca na kursie należy wysłać e-mail na adres koordynatora szkoleń w celu potwierdzenia dostępności miejsc oraz (po otrzymaniu odpowiedzi) wpłacić zadatek.
  2. Zadatek nie podlega zwrotowi z wyjątkiem:

- rezygnacji do 30 dni przed terminem rozpoczęcia kursu,

- odwołania kursu ze względu na niewystarczającą liczbę chętnych,

- odwołania kursu ze względu na warunki uniemożliwiające bezpieczne zrealizowanie programu szkolenia.

  1. O odwołaniu kursu ze względu na niewystarczającą liczbę chętnych decydujemy na 10 dni przed terminem jego rozpoczęcia.

Wypożyczanie i odbiór sprzętu

  1. W cenie szkolenia uwzględnione jest wypożyczenie sprzętu z magazynu KW Kraków. Zapotrzebowanie na wypożyczenie sprzętu należy zgłosić koordynatorowi szkolenia najpóźniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem szkolenia.
  2. Kursanci mogą odebrać sprzęt z siedziby KW Kraków między 19:00 a 20:00 we czwartek przed kursem. Zwrot następuje we czwartek po kursie między 18:00 a 19:00.
  3. W wyjątkowych sytuacjach sprzęt może być wydany w momencie rozpoczęcia szkolenia przez instruktora prowadzącego kurs i zwrócony jemu po zakończeniu szkolenia.
  4. Kursanci zobowiązani są zwrócić sprzęt w stanie nie pogorszonym, z wyjątkiem zużycia wynikającego z normalnego użytkowania.

Przebieg szkolenia

  1. Szkolenie realizowane jest zgodnie z programem widocznym na stronie szkolaalpinizmu.pl. W wyjątkowych sytuacjach, ze względu na bezpieczeństwo lub szczególne potrzeby kursantów, instruktor może modyfikować program w celu osiągnięcia poprawnych merytorycznie celów.
  2. Instruktor zobowiązany jest dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić możliwe wysoki poziom bezpieczeństwa kursantów. Kursanci, którzy nie będą wykonywać poleceń instruktora bądź w inny sposób swoim zachowaniem będą stwarzać zagrożenie dla siebie lub innych osób (w tym pozostając pod wpływem alkoholu), mogą zostać usunięci ze szkolenia w trybie natychmiastowym.

Umiejętności techniczne:
Nie są wymagane dodatkowe umiejętności techniczne.

Umiejętności narciarskie:
Szkolenie jest adresowane do średniozaawansowanych skiturowców – wymagana jest umiejętność sprawnej jazdy w łatwym terenie.

Kondycja:
Kurs prowadzony jest w formie wycieczek szkoleniowych w górach, które polegają na podejściu o własnych siłach na nartach a następnie zjeździe w terenie nie przygotowanym. Zajęcia w terenie trwają ok. 6-8 godzin dziennie. Należy być gotowym na pokonanie co najmniej 1000 m przewyższenia w trakcie dnia szkoleniowego.

Dokumenty:
Każdy kandydat na kurs powinien przedstawić oświadczenie o stanie zdrowia. Musi zostać ono dostarczone najpóźniej pierwszego dnia kursu. Ponadto osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę obojga rodziców (opiekunów prawnych) na udział w kursie.

Co zapewniamy?
Zapewniamy kompletny (detektor, łopata, sonda) zestaw lawinowy oraz raki, czekan, kask (wspinaczkowy).

Co należy zabrać na kurs? 
- kompletny zestaw skiturowy sprawdzony i dopasowany - zwróćcie uwagę na ustawienie wiązań, dopasowanie butów do nogi, nasmarowanie nart,
- lawinowe ABC czyli sonda, łopata i detektor (możesz je wypożyczyć z Klubu),
- raki (dopasowane do butów) i czekan (możesz je wypożyczyć z Klubu), harszle są mocno rekomendowane,
- kask wspinaczkowy, narciarski lub skiturowy,
- uprząż, dwa karabinki zakręcane, pętla prusika, dwie taśmy wspinaczkowe 120 cm (możesz je pożyczyć z Klubu),
- plecak z możliwością przytroczenia nart,
- latarka czołowa, podstawowa apteczka, okulary przeciwsłoneczne i gogle, scyzoryk, rzep lub guma do spięcia nart,
- termos, jedzenie na cały dzień działalności w górach (nie zawsze jest możliwość wejścia do schroniska),
- trzy pary rękawiczek - w tym jedne cienkie na podejście i dwie pary grubych, wodoodpornych.
- odzież termoaktywna dostosowana do warunków zimowych i podchodzenia. Dobrze sprawdza się odzież warstwowa: na dół kalesony + spodnie softshellowe lub membranowe, na górę bielizna, bluza polarowa lub podobna, ciepła kurtka (puch lub ocieplina syntetyczna), kurtka membranowa lub softshellowa,
- ciepła czapka oraz coś na głowę na podejścia - może być chusta wielofunkcyjna lub cienka czapka.
- mapa Tatr, kompas.

Po kursie narciarstwa wysokogórskiego zachęcamy do poszerzenia wiedzy w kierunku wspinaczki zimowej, ale także profilaktyki lawinowej.

Absolwent kursu narciarstwa wysokogórskiego otrzymuje zaświadczenie o odbyciu kursu.

Po zakończeniu kursu rekomendujemy utrwalenie zdobytych umiejętności w ramach samodzielnych wycieczek narciarskich oraz doskonalenie techniki jazdy pozatrasowej.