Gruzja - Górna Swanetia

Gruzja – Górna Swanetia

Zapraszamy na szkolenie skiturowe w gruzińskiej Górnej Swanetii. Na szkoleniu skupimy się na praktycznych aspektach działalności narciarskiej w Kaukazie, począwszy od planowania i strategii działania z uwzględnieniem zmian w pokrywie śnieżnej i warunków pogodowych w dużych masywach górskich, poprzez aspekty techniczne (używanie liny do asekuracji podczas zjazdu, poruszanie się w trudnym terenie z wykorzystaniem poręczówek oraz podstawowe techniki ratownictwa).

Baza szkolenia zostanie zlokalizowana w Mestii, która stanowi znakomity punkt wypadowy w pobliskie rejony. Nacisk na aspekt praktyczny oznacza, że zajęcia będą prowadzone w formie wycieczek szkoleniowych, stąd też szkolenie będzie znakomitą okazją do podszkolenie się w zakresie jazdy terenowej.

Szkolenie jest adresowane do średniozaawansowanych skiturowców – wymagana jest umiejętność sprawnej jazdy w łatwym terenie.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się koniecznie z programem kursu oraz informacjami praktycznymi

Rezerwacja terminu na kurs:
1. Z harmonogramu kursów wybierz odpowiadający Ci termin, wyślij e-mail na adres skitury@szkolaalpinizmu.pl żeby potwierdzić dostępność miejsc widoczną na stronie.
2. Wpłać zadatek 600 zł na rachunek KW Kraków nr: 77 1160 2202 0000 0000 3523 6899.
W tytule przelewu wpisz: „nazwa_kursu” (np. “kurs skiturowy I st”) + imię i nazwisko + data kursu (to bardzo ważne).

4. Po wpłynięciu zadatku na nasze konto następuje rezerwacja miejsca na kursie. Jeżeli nie będzie mógł być zrealizowany ze względów organizacyjnych (brak chętnych, bardzo złe warunki itp.), zadatek zostanie natychmiast zwrócony lub ustalicie inny, dogodny termin.

Dla wszystkich członków KW Kraków z aktualną składką – zniżka 100 zł na to  szkolenie.

Resztę należności za kurs należy wpłacić do 7 dni przed rozpoczęciem kursu. Osoby, które nie zapłacą pełnej kwoty za szkolenie, nie zostaną dopuszczone do kursu.
Więcej informacji uzyskasz pod adresem skitury@szkolaalpinizmu.pl
Osobą kontaktową jest Michał Semow.

Harmonogram:
3.04 – Przylot do Gruzji, spotkanie w Mestii, omówienie programu szkolenia.
4-9.04 – szkolenie z uwzględnieniem jednego dnia na wypadek gorszej pogody.
10.04 – powrót do Polski

Celem kursu jest doskonalenie umiejętności poruszania się i jazdy w terenie górskim. Część szkoleniowa obejmuje:

 • Profilaktyka lawinowa oraz lawinowe ratownictwo partnerskie.
 • Użycie raków i czekana.
 • Planowanie tur i codzienna ocena warunków lawinowych w terenie,
 • Nawigacja, wybór trasy,
 • Użycie liny: użycie liny do zjazdu na stokach powyżej 50 stopni i poruszanie się na poręczówkach,
 • Ratownictwo: improwizowany transport poszkodowanych, techniki linowe.

Jak wygląda działalność na kursie? 

Uczestnicy  spotykają się w centrum Mestii (3.04.2020) ok. godz 17:00, pierwszy dzień musimy poświęcić na logistykę przejazdu z lotniska w Kutaisi i zakwaterowanie. Wieczorem kolacja, omówienie programu i panujących warunków w terenie. Szkolenie prowadzone jest w formie wyjść skiturowych w terenie wysokogórskim. Każdego dnia mamy zarezerwowany samochód na dojazd i powrót w rejon prowadzenia zajęć. Wyjścia dostosowane są do poziomu uczestników – zarówno pod względem kondycyjnym jak i umiejętności zjazdowych. Planowane podejścia i zjazdy będą miały od 700 – 1500 m deniwelacji. Nacisk na poszczególne elementy z programu kursu uzależniony jest od potrzeb konkretnej grupy, jednak musicie przygotować się na sporo chodzenia, trasy przekraczać mogą 15 km. Na skiturach obowiązuje zasada: ile podejdziesz, tyle zjedziesz. Teren działania wybieramy odpowiednio do aktualnych warunków śniegowych, pogody i zagrożenia lawinowego, nasi instruktorzy mają bardzo duże doświadczenie górskie więc możecie być pewni że wszystko co będziecie robić pozostanie w granicach akceptowalnego ryzyka. Będziecie uczyć się działania w realnych warunkach górskiej zimy, trzeba liczyć się z tym że można zmarznąć, zmęczyć się i generalnie dostać w kość.

W terminie kursu przewidujemy 4 dni działalności skiturowej oraz jeden dzień “restowy” na wypadek złej pogody (można go wykorzystać do jazdy freeride’owej w lokalnym ośrodku).

Wypożyczenie sprzętu z Klubu: 
Kursanci, którzy nie posiadają własnego sprzętu w zakresie: ABC, raki, czekan, uprząż z zestawem osobistym, mogą wypożyczyć go w cenie kursu. Należy zgłosić taką potrzebę koordynatorowi kursów przy zapisach. Nie prowadzimy wypożyczalni sprzętu narciarskiego.

Instruktor:
Szkolenie prowadzi Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego PZA Zbigniew Tabaczyński (WKTJ Poznań, Instruktor Alpinizmu Jaskiniowego i Kanioningu w PZA oraz Ratownik TOPR).

Rejon działania:
Górna Swanetia, Gruzja.

Noclegi:
Lokalne hotele i pensjonaty. Fakultatywnie możliwy jeden nocleg w chatce pasterskiej w górach.

Ubezpieczenie: 
Na terenie Gruzji akcje ratunkowe służb górskich są płatne. Konieczne jest posiadanie ubezpieczenia od kosztów akcji ratunkowej i poszukiwawczej obejmującego sporty wysokiego ryzyka (skituring).

Co obejmuje cena? 
– szkolenie przez instruktora narciarstwa wysokogórskiego PZA (4 dni szkoleniowe),
– wypożyczenie sprzętu: abc lawinowego, raków, czekana, uprzęży i sprzętu osobistego (zapotrzebowanie należy zgłosić wraz ze zgłoszeniem na kurs),
– ubezpieczenie NNW (czytaj więcej).

Dodatkowe koszty:
– noclegi,
– wyżywienie,
– samolot, dojazd oraz komunikacja na miejscu. Uczestnicy kupują bilety lotnicze na własną rękę.

Orientacyjne wyliczenie kosztów (kurs dla REVOLUT / 1GLE =1,4 zł)

Bilety lotnicze / od 450 zł z bagażem (bagaż 175 zł  w jedną strone 32 kg – sportowy, wizzair)

Transfer do Mesti i powrotny na lotnisko / 50 – 100 GLE w jedną stronę /1 os. (istnieje opcja przejazdu kursowym busem z Kutaisi – Mestia za 25 GLE / 1os. ( odjazd – Kutaisi 10:00 Dworzec za rest. MC Donalds.)

Nocleg / 50 GLE ( z wyżywieniem za 1 dobę).

Transfer na miejscu pokrywają kursanci.  Koszt przejazdu dziennego rozkłada się na 4 do 6 osób,  średnio to ok. 100 – 130 GLE za 50 km po górskich drogach.

Opłaty za wyciągi narciarskie: 40 GLE bilet dzienny, 1 wyjazd 5 GLE.

Zapisy i zwroty zadatków

 1. Aby dokonać rezerwacji miejsca na kursie należy wysłać e-mail na adres koordynatora szkoleń w celu potwierdzenia dostępności miejsc oraz (po otrzymaniu odpowiedzi) wpłacić zadatek.
 2. Zadatek nie podlega zwrotowi z wyjątkiem:

- rezygnacji do 30 dni przed terminem rozpoczęcia kursu,

- odwołania kursu ze względu na niewystarczającą liczbę chętnych,

- odwołania kursu ze względu na warunki uniemożliwiające bezpieczne zrealizowanie programu szkolenia.

 1. O odwołaniu kursu ze względu na niewystarczającą liczbę chętnych decydujemy na 10 dni przed terminem jego rozpoczęcia.

Wypożyczanie i odbiór sprzętu

 1. W cenie szkolenia uwzględnione jest wypożyczenie sprzętu z magazynu KW Kraków. Zapotrzebowanie na wypożyczenie sprzętu należy zgłosić koordynatorowi szkolenia najpóźniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem szkolenia.
 2. Kursanci mogą odebrać sprzęt z siedziby KW Kraków między 19:00 a 20:00 we czwartek przed kursem. Zwrot następuje we czwartek po kursie między 18:00 a 19:00.
 3. W wyjątkowych sytuacjach sprzęt może być wydany w momencie rozpoczęcia szkolenia przez instruktora prowadzącego kurs i zwrócony jemu po zakończeniu szkolenia.
 4. Kursanci zobowiązani są zwrócić sprzęt w stanie nie pogorszonym, z wyjątkiem zużycia wynikającego z normalnego użytkowania.

Przebieg szkolenia

 1. Szkolenie realizowane jest zgodnie z programem widocznym na stronie szkolaalpinizmu.pl. W wyjątkowych sytuacjach, ze względu na bezpieczeństwo lub szczególne potrzeby kursantów, instruktor może modyfikować program w celu osiągnięcia poprawnych merytorycznie celów.
 2. Instruktor zobowiązany jest dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić możliwe wysoki poziom bezpieczeństwa kursantów. Kursanci, którzy nie będą wykonywać poleceń instruktora bądź w inny sposób swoim zachowaniem będą stwarzać zagrożenie dla siebie lub innych osób (w tym pozostając pod wpływem alkoholu), mogą zostać usunięci ze szkolenia w trybie natychmiastowym.

Umiejętności techniczne:
Nie są wymagane dodatkowe umiejętności techniczne.

Umiejętności narciarskie:
Szkolenie jest adresowane do średniozaawansowanych skiturowców – wymagana jest umiejętność sprawnej jazdy w łatwym terenie.

Kondycja:
Kurs prowadzony jest w formie wycieczek szkoleniowych w górach, które polegają na podejściu o własnych siłach na nartach a następnie zjeździe w terenie nie przygotowanym. Zajęcia w terenie trwają ok. 6-8 godzin dziennie. Należy być gotowym na pokonanie co najmniej 1000 m przewyższenia w trakcie dnia szkoleniowego.

Dokumenty:
Każdy kandydat na kurs powinien przedstawić oświadczenie o stanie zdrowia. Musi zostać ono dostarczone najpóźniej pierwszego dnia kursu. Ponadto osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę obojga rodziców (opiekunów prawnych) na udział w kursie.

Co zapewniamy?
Zapewniamy kompletny (detektor, łopata, sonda) zestaw lawinowy oraz raki, czekan, kask (wspinaczkowy).

Co należy zabrać na kurs? 
- kompletny zestaw skiturowy sprawdzony i dopasowany - zwróćcie uwagę na ustawienie wiązań, dopasowanie butów do nogi, nasmarowanie nart,
- lawinowe ABC czyli sonda, łopata i detektor (możesz je wypożyczyć z Klubu),
- raki (dopasowane do butów) i czekan (możesz je wypożyczyć z Klubu), harszle są mocno rekomendowane,
- kask wspinaczkowy, narciarski lub skiturowy,
- uprząż, dwa karabinki zakręcane, pętla prusika, dwie taśmy wspinaczkowe 120 cm (możesz je pożyczyć z Klubu),
- plecak z możliwością przytroczenia nart,
- latarka czołowa, podstawowa apteczka, okulary przeciwsłoneczne i gogle, scyzoryk, rzep lub guma do spięcia nart,
- termos, jedzenie na cały dzień działalności w górach (nie zawsze jest możliwość wejścia do schroniska),
- trzy pary rękawiczek - w tym jedne cienkie na podejście i dwie pary grubych, wodoodpornych.
- odzież termoaktywna dostosowana do warunków zimowych i podchodzenia. Dobrze sprawdza się odzież warstwowa: na dół kalesony + spodnie softshellowe lub membranowe, na górę bielizna, bluza polarowa lub podobna, ciepła kurtka (puch lub ocieplina syntetyczna), kurtka membranowa lub softshellowa,
- ciepła czapka oraz coś na głowę na podejścia - może być chusta wielofunkcyjna lub cienka czapka.
- mapa Tatr, kompas.

Po kursie narciarstwa wysokogórskiego zachęcamy do poszerzenia wiedzy w kierunku wspinaczki zimowej, ale także profilaktyki lawinowej.

Absolwent kursu narciarstwa wysokogórskiego otrzymuje zaświadczenie o odbyciu kursu.

Po zakończeniu kursu rekomendujemy utrwalenie zdobytych umiejętności w ramach samodzielnych wycieczek narciarskich oraz doskonalenie techniki jazdy pozatrasowej.