Obóz skiturowy w Norwegii

Obóz skiturowy w Norwegii

Zapraszamy na obóz skiturowy w Norwegii – kurs narciarstwa wysokogórskiego wśród fjordów. Miejscowość Eresfjord położona jest w środkowej Norwegii w dolinie Eikesdalen. Działać będziemy w okolicy Eresfjordu oraz dwóch sąsiednich dolinach: Romsdalen i Sunndalen. Okoliczne szczyty wznoszą się ponad 1800 m prosto z fiordów i są bardzo urozmaicone. Ogromne otwarte zbocza z deniwelacjami rzędu 1600 m w jednej lini, przeplatają się z skomplikowanym alpejskim terenem pełnym żlebów, grani, ścianek i ścian dochodzących do 1500 m wysokości. Atrakcyjność i potencjał tych gór jest światowej klasy. 

Impreza przeznaczona jest dla co najmniej średniozaawansowanych narciarzy skiturowych. Szkolenie obejmuje pełny program kursu narciarstwa wysokogórskiego Szkoły Alpinizmu KW Kraków, duży nacisk położony zostanie na umiejętności narciarskie, w tym samodzielnego działania i planowania tur w rejonach nieco bardziej egzotycznych niż nasze swojskie Tatry. Poza ogromną dawką wiedzy sam rejon stanowi niewątpliwą gratkę dla narciarzy.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się koniecznie z programem kursu oraz informacjami praktycznymi

Kurs Od Do Zapisanych Cena

Rezerwacja terminu na kurs:
1. Z harmonogramu kursów wybierz odpowiadający Ci termin, wyślij e-mail na adres skitury@szkolaalpinizmu.pl żeby potwierdzić dostępność miejsc widoczną na stronie.
2. Wpłać zadatek 1000 zł na rachunek KW Kraków nr: 77 1160 2202 0000 0000 3523 6899.
W tytule przelewu wpisz: „nazwa_kursu” (np. “kurs skiturowy I st”) + imię i nazwisko + data kursu (to bardzo ważne).

4. Po wpłynięciu zadatku na nasze konto następuje rezerwacja miejsca na kursie. Jeżeli nie będzie mógł być zrealizowany ze względów organizacyjnych (brak chętnych, bardzo złe warunki itp.), zadatek zostanie natychmiast zwrócony lub ustalicie inny, dogodny termin.

Dla wszystkich członków KW Kraków z aktualną składką – zniżka 200 zł na to szkolenie.

Resztę należności za kurs należy wpłacić do 7 dni przed rozpoczęciem kursu. Osoby, które nie zapłacą pełnej kwoty za szkolenie, nie zostaną dopuszczone do kursu.
Więcej informacji uzyskasz pod adresem skitury@szkolaalpinizmu.pl
Osobą kontaktową jest Michał Semow.

1 dzień– Przylot do Alesund, transfer do Eresfjordu i zakwaterowanie.

2-7 dzień – Realizacja programu narciarstwa wysokogórskiego KW Kraków. W planie są zarówno całodniowe wycieczki do 1500 m jak i krótsze wyjścia w teren podczas których skupimy się na nauce oraz oczywiście wieczorne wykłady.

  • Dobór, obsługa i konserwacja sprzętu (w tym ABC lawinowego),
  • Techniki narciarstwa skiturowego: podchodzenie, przepinki, zjazd,
  • Planowanie wycieczek narciarskich, profilaktyka lawinowa,
  • Autoratownictwo lawinowe, zarządzanie ryzykiem,
  • Poruszanie się w trudnym terenie,
  • Nawigacja z mapą i GPS,
  • Autoratownictwo lodowcowe,
  • Podstawy wspinaczki w lodzie i mikście.

8 dzień – Sprzątanie domu, zakończenie obozu i transfer na lotnisko Oslo Gardemoen.

Jak wygląda działalność na kursie? 
Szkolenie prowadzone jest w formie wyjść skiturowych w terenie wysokogórskim. Wyjścia dostosowane są do poziomu uczestników - zarówno pod względem kondycyjnym jak i umiejętności zjazdowych. Nacisk na poszczególne elementy z programu kursu uzależniony jest od potrzeb konkretnej grupy, jednak musicie przygotować się na sporo chodzenia. Na skiturach obowiązuje zasada: ile podejdziesz, tyle zjedziesz. Sporadycznie będziemy korzystać z wyciągów, aby usprawnić zajęcia. Teren działania wybieramy odpowiednio do aktualnych warunków śniegowych i pogody, nasi instruktorzy mają bardzo duże doświadczenie górskie więc możecie być pewni że wszystko co będziecie robić pozostanie w granicach akceptowalnego ryzyka. Będziecie uczyć się działania w realnych warunkach górskiej zimy, trzeba liczyć się z tym że można zmarznąć, zmęczyć się i generalnie dostać w kość.

Wypożyczenie sprzętu z Klubu: 
Kursanci, którzy nie posiadają własnego sprzętu w zakresie: ABC, raki, czekan, uprząż z zestawem osobistym, mogą wypożyczyć go w cenie kursu. Należy zgłosić taką potrzebę koordynatorowi kursów przy zapisach. Nie prowadzimy wypożyczalni sprzętu narciarskiego.

Instruktor:
Kurs prowadzi Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego PZA KW Kraków oraz przewodnik IVBV.

Rejon działania:
Rejon działania dobieramy odpowiednio do panujących warunków. Jeżeli tylko warunki na to pozwalają, są to Tatry.

Noclegi:
Eresfjord w More og Romsdal, Norwegia.

Ubezpieczenie: 
Na terenie Norwegii akcje ratunkowe służ górskich HZS są płatne. Uczestnicy powinni mieć wykupione na czas szkolenia ubezpieczenie od kosztów akcji ratunkowej i poszukiwawczej obejmującego sporty wysokiego ryzyka (skituring).

Cena kursu obejmuje:

  • ubezpieczenie NNW do kwoty 3000 zł
  • opiekę instruktora narciarstwa wysokogórskiego PZA/przewodnika IVBV
  • wypożyczenie sprzętu lawinowego, raków, czekana, kasku, sprzętu osobistego (uprząż, karabinki, taśmy),
  • zakwaterowanie w domu z łazienką i w pełni wyposażoną kuchnią,
  • transfer z lotniska i na lotnisko.

Dodatkowe koszty:

  • wyżywienie,
  • przylot,
  • ubezpieczenie KL/akcji ratunkowej

Zapisy i zwroty zadatków

  1. Aby dokonać rezerwacji miejsca na kursie należy wysłać e-mail na adres koordynatora szkoleń w celu potwierdzenia dostępności miejsc oraz (po otrzymaniu odpowiedzi) wpłacić zadatek.
  2. Zadatek nie podlega zwrotowi z wyjątkiem:

- rezygnacji do 30 dni przed terminem rozpoczęcia kursu,

- odwołania kursu ze względu na niewystarczającą liczbę chętnych,

- odwołania kursu ze względu na warunki uniemożliwiające bezpieczne zrealizowanie programu szkolenia.

  1. O odwołaniu kursu ze względu na niewystarczającą liczbę chętnych decydujemy na 10 dni przed terminem jego rozpoczęcia.

Wypożyczanie i odbiór sprzętu

  1. W cenie szkolenia uwzględnione jest wypożyczenie sprzętu z magazynu KW Kraków. Zapotrzebowanie na wypożyczenie sprzętu należy zgłosić koordynatorowi szkolenia najpóźniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem szkolenia.
  2. Kursanci mogą odebrać sprzęt z siedziby KW Kraków między 19:00 a 20:00 we czwartek przed kursem. Zwrot następuje we czwartek po kursie między 18:00 a 19:00.
  3. W wyjątkowych sytuacjach sprzęt może być wydany w momencie rozpoczęcia szkolenia przez instruktora prowadzącego kurs i zwrócony jemu po zakończeniu szkolenia.
  4. Kursanci zobowiązani są zwrócić sprzęt w stanie nie pogorszonym, z wyjątkiem zużycia wynikającego z normalnego użytkowania.

Przebieg szkolenia

  1. Szkolenie realizowane jest zgodnie z programem widocznym na stronie szkolaalpinizmu.pl. W wyjątkowych sytuacjach, ze względu na bezpieczeństwo lub szczególne potrzeby kursantów, instruktor może modyfikować program w celu osiągnięcia poprawnych merytorycznie celów.
  2. Instruktor zobowiązany jest dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić możliwe wysoki poziom bezpieczeństwa kursantów. Kursanci, którzy nie będą wykonywać poleceń instruktora bądź w inny sposób swoim zachowaniem będą stwarzać zagrożenie dla siebie lub innych osób (w tym pozostając pod wpływem alkoholu), mogą zostać usunięci ze szkolenia w trybie natychmiastowym.

Umiejętności techniczne:
Na kursie nie są wymagane dodatkowe umiejętności techniczne.

Umiejętności narciarskie:
Kurs jest adresowany to osób, które posiadają co najmniej dobre umiejętności poruszania się na nartach zjazdowych (przykładowo: sprawnie, bez przewracania się zjeżdżają z Kasprowego Wierchu). Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie poruszania się na nartach turowych.

Kondycja:
Kurs prowadzony jest w formie wycieczek szkoleniowych, które polegają na podejściu o własnych siłach na nartach a następnie zjeździe w terenie nie przygotowanym. Zajęcia w terenie trwają ok. 6-8 godzin dziennie. Należy być gotowym na pokonanie co najmniej 500 m przewyższenia w trakcie dnia szkoleniowego.

Dokumenty:
Każdy kandydat na kurs powinien przedstawić oświadczenie o stanie zdrowia. Musi zostać ono dostarczone najpóźniej pierwszego dnia kursu. Ponadto osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę obojga rodziców (opiekunów prawnych) na udział w kursie.

Co zapewniamy?
Zapewniamy kompletny (detektor, łopata, sonda) zestaw lawinowy oraz raki, czekan, kask (wspinaczkowy).

Co należy zabrać na kurs? 
- kompletny zestaw skiturowy sprawdzony i dopasowany - zwróćcie uwagę na ustawienie wiązań, dopasowanie butów do nogi, nasmarowanie nart,
- lawinowe ABC czyli sonda, łopata i detektor (możesz je wypożyczyć z Klubu),
- raki (dopasowane do butów) i czekan (możesz je wypożyczyć z Klubu), harszle są mocno rekomendowane,
- kask wspinaczkowy, narciarski lub skiturowy, (kask wspinaczkowy możesz wypożyczyć z Klubu),
- uprząż, trzy karabinki zakręcane, pętlę prusika, dwie taśmy 120 cm (możesz je pożyczyć z Klubu), zestaw lodowcowy,
- plecak z możliwością przytroczenia nart,
- latarka czołowa, podstawowa apteczka, okulary przeciwsłoneczne i gogle, scyzoryk, rzep lub guma do spięcia nart,
- termos, jedzenie na cały dzień działalności w górach (nie zawsze jest możliwość wejścia do schroniska),
- trzy pary rękawiczek - w tym jedne cienkie na podejście i dwie pary grubych, wodoodpornych.
- odzież termoaktywna dostosowana do warunków zimowych i podchodzenia. Dobrze sprawdza się odzież warstwowa: na dół kalesony + spodnie softshellowe lub membranowe, na górę bielizna, bluza polarowa lub podobna, ciepła kurtka (puch lub ocieplina syntetyczna), kurtka membranowa lub softshellowa,
- ciepła czapka oraz coś na głowę na podejścia - może być chusta wielofunkcyjna lub cienka czapka.
- mapa, kompas, GPS z mapą obszaru działania.

Po kursie narciarstwa wysokogórskiego zachęcamy do poszerzenia wiedzy w kierunku wspinaczki zimowej, ale także profilaktyki lawinowej.

Absolwent kursu narciarstwa wysokogórskiego otrzymuje zaświadczenie o odbyciu kursu.

Po zakończeniu kursu rekomendujemy utrwalenie zdobytych umiejętności w ramach samodzielnych wycieczek narciarskich oraz doskonalenie techniki jazdy pozatrasowej.