Tatrzańskie przełęcze - trawers

Tatrzańskie przełęcze – trawers

Zapraszamy na kurs w formie trawersu przez wysokie przełęcze tatrzańskie: ruszając z Chaty nad Zielonem Stawem Kieżmarskim pokonamy między innymi Baranią Przełęcz, Czerwoną Ławkę, Rohatkę czy Żelazne Wrota. Szkolenie kładzie nacisk na praktyczne zastosowanie umiejętności potrzebnych do działania w terenie wysokogórskim na nartach skiturowych.

Szkolenie przeznaczone jest dla co najmniej średniozaawansowanych narciarzy skiturowych, z opanowaną umiejętnością poruszania się w rakach i użycia czekana oraz przeszkolonych w zakresie ratownictwa lawinowego. Opierając się na nabytej już wiedzy, będziemy w stanie przejść do zaawansowanych praktycznych technik skialpinistycznych: pokonywania stromego terenu w górę i w dół, zakładania stanowisk w śniegu na przełęczach, wykorzystywania liny w naszej działalności. Techniki te wdrażamy w realnych warunkach narzuconych przez wyznaczoną trasę – oczywiście pod warunkiem że będzie to możliwe w granicach akceptowalnego ryzyka.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się koniecznie z programem kursu oraz informacjami praktycznymi

Rezerwacja terminu na kurs:
1. Z harmonogramu kursów wybierz odpowiadający Ci termin, wyślij e-mail na adres skitury@szkolaalpinizmu.pl żeby potwierdzić dostępność miejsc widoczną na stronie.
2. Wpłać zadatek 600 zł na rachunek KW Kraków nr: 77 1160 2202 0000 0000 3523 6899.
W tytule przelewu wpisz: „nazwa_kursu” (np. “kurs skiturowy I st”) + imię i nazwisko + data kursu (to bardzo ważne).

4. Po wpłynięciu zadatku na nasze konto następuje rezerwacja miejsca na kursie. Jeżeli nie będzie mógł być zrealizowany ze względów organizacyjnych (brak chętnych, bardzo złe warunki itp.), zadatek zostanie natychmiast zwrócony lub ustalicie inny, dogodny termin.

Dla wszystkich członków KW Kraków z aktualną składką – zniżka 100 zł na to  szkolenie.

Resztę należności za kurs należy wpłacić do 7 dni przed rozpoczęciem kursu. Osoby, które nie zapłacą pełnej kwoty za szkolenie, nie zostaną dopuszczone do kursu.
Więcej informacji uzyskasz pod adresem skitury@szkolaalpinizmu.pl
Osobą kontaktową jest Michał Semow.

1. dzień – dojście i nocleg w Chacie nad Zielonym Stawem Kieżmarskim.
2. dzień – przejście przez Baranią Przełęcz, nocleg w Chacie Tery’ego.
3. dzień – przejście przez Czerwoną Ławkę, Rohatkę i Polski Grzebień, nocleg w Śląskim Domu.
4. dzień – powrót przez Polski Grzebień do Doliny Litworowej i przez Żelazne Wrota do Popradzkiego Stawu, zjazd na dół.

W przypadku warunków, które nie będą pozwalały na bezpieczne przejście założoną trasą, może ona ulec zmianie.

W czasie zajęć terenowych oraz wieczornych pogadanek przewidujemy realizację programu o następującym zakresie:

 • Doskonalenie techniki narciarstwa skiturowego: podchodzenie, przepinki, zjazd,
 • Planowanie trasy, logistyka wycieczek narciarskich, profilaktyka lawinowa,
 • Doskonalenie technik autoratownictwa lawinowego, zarządzanie ryzykiem,
 • Poruszanie się w trudnym terenie, techniki linowe w skialpinizmie,
 • Nawigacja z mapą i GPS,
 • Techniki zjazdu i podejście w bardzo stromym terenie (powyżej 40 stopni).

Jak wygląda działalność na kursie? 
Szkolenie prowadzone jest w formie przejścia skiturowego w terenie wysokogórskim. Odcinki konieczne do pokonania każdego dnia narzucone są przez obiekty noclegowe - są wymagające zarówno pod względem kondycyjnym jak i umiejętności zjazdowych. Nacisk na poszczególne elementy z programu kursu uzależniony jest od potrzeb konkretnej grupy, jednak musicie przygotować się na sporo chodzenia. Na skiturach obowiązuje zasada: ile podejdziesz, tyle zjedziesz. Sporadycznie będziemy korzystać z wyciągów, aby usprawnić zajęcia. W skrajnym przypadku (np. wysokiego zagrożenia lawinowego) możliwe jest zrealizowanie odcinka w wariancie alternatywnym, nasi instruktorzy mają bardzo duże doświadczenie górskie więc możecie być pewni że wszystko co będziecie robić pozostanie w granicach akceptowalnego ryzyka. Będziecie uczyć się działania w realnych warunkach górskiej zimy, trzeba liczyć się z tym że można zmarznąć, zmęczyć się i generalnie dostać w kość.

Wypożyczenie sprzętu z Klubu: 
Kursanci, którzy nie posiadają własnego sprzętu w zakresie: ABC, raki, czekan, uprząż z zestawem osobistym, mogą wypożyczyć go w cenie kursu. Należy zgłosić taką potrzebę koordynatorowi kursów przy zapisach. Nie prowadzimy wypożyczalni sprzętu narciarskiego.

Instruktor:
Kurs prowadzi Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego PZA KW Kraków.

Rejon działania:
Słowackie Tatry Wysokie .

Noclegi:
W schroniskach: Chata pri Zelenom Plese, Chata Teryho, Śląski Dom.

Ubezpieczenie: 
Na terenie Słowacji akcje ratunkowe służ górskich HZS są płatne. W przypadku działania na terenie Słowacji, konieczne jest posiadanie ubezpieczenia od kosztów akcji ratunkowej i poszukiwawczej obejmującego sporty wysokiego ryzyka (skituring).

Cena kursu obejmuje:

 • ubezpieczenie NNW do kwoty 3000 zł
 • opiekę instruktora narciarstwa wysokogórskiego PZA
 • wypożyczenie sprzętu lawinowego, raków, czekana, kasku, sprzętu osobistego (uprząż, karabinki, taśmy).

Dodatkowe koszty:

 • noclegi,
 • wyżywienie,
 • transport.

Zapisy i zwroty zadatków

 1. Aby dokonać rezerwacji miejsca na kursie należy wysłać e-mail na adres koordynatora szkoleń w celu potwierdzenia dostępności miejsc oraz (po otrzymaniu odpowiedzi) wpłacić zadatek.
 2. Zadatek nie podlega zwrotowi z wyjątkiem:

- rezygnacji do 30 dni przed terminem rozpoczęcia kursu,

- odwołania kursu ze względu na niewystarczającą liczbę chętnych,

- odwołania kursu ze względu na warunki uniemożliwiające bezpieczne zrealizowanie programu szkolenia.

 1. O odwołaniu kursu ze względu na niewystarczającą liczbę chętnych decydujemy na 10 dni przed terminem jego rozpoczęcia.

Wypożyczanie i odbiór sprzętu

 1. W cenie szkolenia uwzględnione jest wypożyczenie sprzętu z magazynu KW Kraków. Zapotrzebowanie na wypożyczenie sprzętu należy zgłosić koordynatorowi szkolenia najpóźniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem szkolenia.
 2. Kursanci mogą odebrać sprzęt z siedziby KW Kraków między 19:00 a 20:00 we czwartek przed kursem. Zwrot następuje we czwartek po kursie między 18:00 a 19:00.
 3. W wyjątkowych sytuacjach sprzęt może być wydany w momencie rozpoczęcia szkolenia przez instruktora prowadzącego kurs i zwrócony jemu po zakończeniu szkolenia.
 4. Kursanci zobowiązani są zwrócić sprzęt w stanie nie pogorszonym, z wyjątkiem zużycia wynikającego z normalnego użytkowania.

Przebieg szkolenia

 1. Szkolenie realizowane jest zgodnie z programem widocznym na stronie szkolaalpinizmu.pl. W wyjątkowych sytuacjach, ze względu na bezpieczeństwo lub szczególne potrzeby kursantów, instruktor może modyfikować program w celu osiągnięcia poprawnych merytorycznie celów.
 2. Instruktor zobowiązany jest dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić możliwe wysoki poziom bezpieczeństwa kursantów. Kursanci, którzy nie będą wykonywać poleceń instruktora bądź w inny sposób swoim zachowaniem będą stwarzać zagrożenie dla siebie lub innych osób (w tym pozostając pod wpływem alkoholu), mogą zostać usunięci ze szkolenia w trybie natychmiastowym.

Umiejętności techniczne:
Opanowana umiejętność poruszania się w rakach i użycia czekana oraz przeszkolenie w zakresie ratownictwa lawinowego.

Umiejętności narciarskie:
Kurs jest adresowany to osób, które posiadają dobre umiejętności poruszania się na nartach zjazdowych (przykładowo: sprawnie, bez przewracania się zjeżdżają z Kasprowego Wierchu). Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie poruszania się na nartach turowych.

Kondycja:
Kurs prowadzony jest w formie wycieczek szkoleniowych w Tatrach, które polegają na podejściu o własnych siłach na nartach a następnie zjeździe w terenie nie przygotowanym. Zajęcia w terenie trwają ok. 6-8 godzin dziennie. Należy być gotowym na pokonanie co najmniej 1000 m przewyższenia w trakcie dnia szkoleniowego.

Dokumenty:
Każdy kandydat na kurs powinien przedstawić oświadczenie o stanie zdrowia. Musi zostać ono dostarczone najpóźniej pierwszego dnia kursu. Ponadto osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę obojga rodziców (opiekunów prawnych) na udział w kursie.

Co zapewniamy?
Zapewniamy kompletny (detektor, łopata, sonda) zestaw lawinowy oraz raki, czekan, kask (wspinaczkowy).

Co należy zabrać na kurs? 
- kompletny zestaw skiturowy sprawdzony i dopasowany - zwróćcie uwagę na ustawienie wiązań, dopasowanie butów do nogi, nasmarowanie nart,
- lawinowe ABC czyli sonda, łopata i detektor (możesz je wypożyczyć z Klubu),
- raki (dopasowane do butów) i czekan (możesz je wypożyczyć z Klubu), harszle są mocno rekomendowane,
- kask wspinaczkowy, narciarski lub skiturowy,
- uprząż, dwa karabinki zakręcane, pętla prusika, dwie taśmy wspinaczkowe 120 cm (możesz je pożyczyć z Klubu),
- plecak z możliwością przytroczenia nart,
- latarka czołowa, podstawowa apteczka, okulary przeciwsłoneczne i gogle, scyzoryk, rzep lub guma do spięcia nart,
- termos, jedzenie na cały dzień działalności w górach (nie zawsze jest możliwość wejścia do schroniska),
- trzy pary rękawiczek - w tym jedne cienkie na podejście i dwie pary grubych, wodoodpornych.
- odzież termoaktywna dostosowana do warunków zimowych i podchodzenia. Dobrze sprawdza się odzież warstwowa: na dół kalesony + spodnie softshellowe lub membranowe, na górę bielizna, bluza polarowa lub podobna, ciepła kurtka (puch lub ocieplina syntetyczna), kurtka membranowa lub softshellowa,
- ciepła czapka oraz coś na głowę na podejścia - może być chusta wielofunkcyjna lub cienka czapka.
- mapa Tatr, kompas.

Po kursie narciarstwa wysokogórskiego zachęcamy do poszerzenia wiedzy w kierunku wspinaczki zimowej, ale także profilaktyki lawinowej.

Absolwent kursu narciarstwa wysokogórskiego otrzymuje zaświadczenie o odbyciu kursu.

Po zakończeniu kursu rekomendujemy utrwalenie zdobytych umiejętności w ramach samodzielnych wycieczek narciarskich oraz doskonalenie techniki jazdy pozatrasowej.