Zimowe ABC

Kurs przeznaczony dla osób, które chcą bezpiecznie i świadomie stawiać pierwsze kroki w zimowej turystyce wysokogórskiej. 

Kusi Cię zimowa biel gór? Tęsknisz do dużych otwartych przestrzeni? Nie zraża cię delikatny mróz czy niewygody? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś! Ten kurs, to kolejny krok ku Twoim marzeniom. Zapraszamy na kurs “zimowe ABC”, który stanowi pierwszy krok do bezpiecznego i świadomego poruszania się po górach o charakterze alpejskim (takich jak Tatry) w warunkach zimowych. 

Na kursie “zimowe ABC” chcemy przekazać Wam niezbędnik konieczny do prawidłowej oceny warunków w górach oraz umiejętności techniczne konieczne do wejścia w wyższe partie Tatr, powyżej granicy lasu. Możecie spotkać się tam z oblodzeniami, ciężkimi warunkami atmosferycznym utrudniającymi orientację czy też ciągle obecnym zimą zagrożeniem lawinowym. Kurs przygotowuje do poruszania się w terenie nie wymagającym asekuracji liną, ale ciągle niebezpiecznym. Po kursie będziecie w stanie samodzielnie ocenić jakie cele w danych warunkach będą możliwe do zrealizowania, jak zaplanować wycieczkę zimową, jak spakować plecak i z jakimi problemami można się spotkać po drodze.

Do tego szkolenia zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie mieli do czynienia z zimowymi wędrówkami po Tatrach, ale także każdego, kto czuje potrzebę uporządkowania lub utrwalenia wiedzy zawartej w programie. 

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się koniecznie z programem kursu oraz informacjami praktycznymi

Kurs Od Do Zapisanych Cena

Szkolenie prowadzone jest w formie zajęć terenowych (ćwiczeń i wycieczek) przeplatanych teorią a także wieczornego wykładu uzupełniającego zdobytą wiedzę. Zajęcia terenowe odbywają się w terenie górskim adekwatnym do programu szkolenia: w Tatrach Wysokich lub Zachodnich. Wiąże się to z koniecznością podejścia pieszo i spędzeniem 6-8 godzin na zewnątrz, w warunkach zimowych. Zajęcia odbywają się niezależnie od pogody, należy więc przygotować się na to że może być zimno, wiać wiatr - jak to w górach. Instruktor czuwa nad tym, aby kursanci nie byli narażeni na obiektywne niebezpieczeństwa takie jak lawiny.

Wypożyczenie sprzętu z Klubu:
Kursanci, którzy nie posiadają własnego sprzętu w zakresie: ABC, raki, czekan, uprząż z zestawem osobistym, mogą wypożyczyć go w cenie kursu. Należy zgłosić taką potrzebę koordynatorowi kursów przy zapisach.

Instruktor:
Kurs prowadzi instruktor Polskiego Związku Alpinizmu.

Rejon działania:
Rejon działania dobieramy odpowiednio do panujących warunków. Jeżeli tylko warunki na to pozwalają, są to Tatry.

Noclegi:
Noclegi są ustalane przed rozpoczęciem kursu, w zależności od rejonu działania. Dojazd we własnym zakresie po wcześniejszym uzgodnieniu z instruktorem

Ubezpieczenie:
Na terenie Słowacji akcje ratunkowe służb górskich HZS są płatne. W przypadku działania na terenie Słowacji, rekomendowane jest posiadanie ubezpieczenia od kosztów akcji ratunkowej i poszukiwawczej obejmującego turystykę górską.

Cena kursu obejmuje:

  • ubezpieczenie NNW do kwoty 3000 zł
  • opiekę instruktora PZA
  • wypożyczenie sprzętu lawinowego, raków, czekana, kasku, sprzętu osobistego (uprząż, karabinki, taśmy).

Dodatkowe koszty:

  • noclegi,
  • wyżywienie,
  • transport.
  • Opłaty do Tatrzańskiego Parku Narodowego,
  • Opłaty za wyciągi narciarskie.

Umiejętności techniczne:
Na kursie nie są wymagane dodatkowe umiejętności techniczne. Wskazane jest doświadczenie w letniej turystyce górskiej.

Umiejętności wspinaczkowe:
Na kursie nie są wymagane umiejętności wspinaczkowe.

Kondycja:
Kurs prowadzony jest w Tatrach, zajęcia odbywają się w terenie górskim co wiąże się z koniecznością przemieszczania z plecakiem zawierającym wyposażenie osobiste (ok. 5-6 kg). Wymagana jest dobra kondycja fizyczna.

Dokumenty:
Każdy kandydat na kurs powinien przedstawić oświadczenie o stanie zdrowia. Musi zostać ono dostarczone najpóźniej pierwszego dnia kursu. Ponadto osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę obojga rodziców (opiekunów prawnych) na udział w kursie.

Co zapewniamy?
Zapewniamy kompletny (detektor, łopata, sonda) zestaw lawinowy oraz raki, czekan, kask (wspinaczkowy).

Co należy zabrać na kurs?
- lawinowe ABC czyli sonda, łopata i detektor (możesz je wypożyczyć z Klubu),
- raki (dopasowane do butów) i czekan (możesz je wypożyczyć z Klubu),
- kask wspinaczkowy (możesz wypożyczyć z Klubu),
- plecak z możliwością troczenia czekana,
- latarka czołowa, podstawowa apteczka, okulary przeciwsłoneczne i gogle, scyzoryk,
- termos, jedzenie na cały dzień działalności w górach (nie zawsze jest możliwość wejścia do schroniska),
- trzy pary rękawiczek - w tym jedne cienkie na podejście i dwie pary grubych, wodoodpornych,
- odzież termoaktywna dostosowana do warunków zimowych i podchodzenia. Dobrze sprawdza się odzież warstwowa: na dół kalesony + spodnie softshellowe lub membranowe, na górę bielizna, bluza polarowa lub podobna, ciepła kurtka (puch lub ocieplina syntetyczna), kurtka membranowa lub softshellowa,
- ciepła czapka oraz coś na głowę na podejścia - może być chusta wielofunkcyjna lub cienka czapka,
- mapa Tatr, kompas, GPS (nie jest konieczny).

Kolejnym krokiem w rozwoju wspinaczkowym jest odbycie kursu zimowej turystyki wysokogórskiej I stopnia, warto także wybrać się na kurs lawinowy.

Absolwent kursu turystyki wysokogórskiej "zimowe ABC" otrzymuje zaświadczenie o odbyciu kursu.

Po zakończeniu kursu rekomendujemy utrwalenie zdobytych umiejętności w ramach samodzielnych wycieczek.