Szkolenia dodatkowe

Szkolenia dodatkowe

Dla kogo?

 Szkolenia dodatkowe kierujemy do osób, które posiadają już wiedzę i umiejętności z zakresu pełnego kursu skałkowego. Są to zajęcia na których odświeżamy, unifikujemy i pogłębiamy wiedzę z różnych obszarów wspinaczki.

szkolenie 02

Po co?

Czy ktoś uważa, że już wszystko wie i niczego nie musi powtarzać? Jak pokazuje życie, w każdym sezonie zdarzają się wypadki, w tym też doświadczonych wspinaczy. Popełniamy niestety błędy, czy to przez naszą niefrasobliwość, niewiedzę, rutynę, braku nawyku, umiejętności. Dlatego nie możemy zakładać, że jesteśmy ekspertami, wszystko już wiemy i niczego nie musimy powtarzać. Powinniśmy przykładać równą wagę do treningu wspinaczkowego jak i ćwiczenia operacji sprzętowych/linowych.

Kiedy

Większość szkoleń dodatkowych organizujemy w tygodniu, popołudniu, tak aby można było dotrzeć na nie po pracy. Szkolenia całodniowe lub dwudniowe prowadzimy w weekendy.  

Gdzie?  

Miejsce działania zależy od poruszanego tematu, ale najczęściej będą to Bolechowice, dol Kobylańska, Zakrzówek a w przypadku zajęć wymagających granitowej skały – w Rudawach Janowickich. 

Zapisy/opłaty

Zapisy odbywają się przez panel klubowy. Terminy doszkalań i dostępność miejsc jest widoczna na bieżąco w zakładce “wydarzenia”. Wysokość opłat uzależniona jest od rodzaju szkolenia. Dla członków KW Kraków z opłaconą składką obowiązuje zniżka 50%.


Tematy doszkalań

Pierwsza pomoc
Zajęcia z zakresu pierwszej pomocy w wypadkach typowych dla środowiska wspinaczki skalnej i górskiej: procedury działania, współpraca ze służbami ratunkowymi, wspinaczkowa apteczka pierwszej pomocy.

Przewiązywanie się
Omówienie zasad prawidłowego przewiązywania przez stanowisko; dwa punkty, jeden punkt, łańcuch, spit. Pokażemy różne metody i najczęstsze błędy które są popełniane. Pokażemy także co zrobić w sytuacji awaryjnej.

Osadzanie własnej asekuracji
Omówienie sprzętu i zasad zakładania kości; roksy, tricamy, heksy, kości mechanicznych (jedno- i dwuosiowych), omówienie łączenia kości.

Stanowiska
Omówienie różnych  połączeń stanowiskowych; taśma (pająk, motyl), liny (m.in. angielskie), repsznur (m.in. quad). To powtórka + rozszerzenie wiedzy z kursu skałkowego. Dla osób wspinających się na własnej w skałach i górach.

Autoratownictwo, część 1
Powtórka zakresu pełnego kursu wspinaczki skalnej PZA: zablokowanie liny hamującej podczas asekuracji dolnej z wykorzystaniem węzła flagowego, odblokowywanie przyrządu w górnym stanowisku, asekuracja z półwyblinki z górnego stanowiska + węzeł flagowy, przepuszczanie węzła przez stanowisko, podchodzenie na linie.

Autoratownictwo, część 2
Omówienie metod  uwalniania się asekurującego od ciężaru wiszącego partnera (przeniesienie ciężaru na stanowisko) oraz metody wyciągania partnera (od metody U po flaszencugi 6:1).

Autoratownictwo, część 3
Scenariusz wypadku: zabezpieczenie i ewakuacja partnera w sytuacji odpadnięcia na kolejnym stanowisku we wspinaczce wielowyciągowej. Te zajęcia obejmują wariant, w którym mamy dostęp do liny partnera (możemy go opuścić na nasze stanowisko).

Zjazdy
Stanowiska zjazdowe; zasady dobrego stanowiska i bezpiecznego zjazdu, stanowisko z zabezpieczeniem tzw. „backup”,  zjazd „angielski”,  z półwyblinki, „strażacki”, zjazd przez węzeł, zjazd w terenie przewieszonym lub diagonalny, zjazd w kruchym terenie;  worowanie liny, zjazd z rannym partnerem, zjazd synchroniczny, zjazd ze spita, zjazd na “złodzieja”, przejście ze zjazdu do podchodzenia, zjazd do stanowiska pośredniego na styk, co zrobić, aby nam lina nie uciekła.

Wspinanie wielowyciągowe
Omówienie i prezentacja podstawowej procedury ściągania partnera na górne stanowisko, przejścia do asekuracji na kolejnym wyciągu i zjazdu; omówienie potencjalnych problemów, podstawowe metody usprawnienia operacji sprzętowych; ćwiczenia z omawianego zakresu.

Asekuracja lotna
Omówienie zasad wspinania na lotnej asekuracji, skracanie liny, prowadzenie asekuracji z osadzaniem własnych przelotów, asekuracja na stałych punktach i via-ferratach, zajęcia praktyczne w zespołach. 

Nauka latania
Ćwiczenia z zakresu techniki poprawnego odpadania – zarówno pod kątem bezpieczeństwa jak i aspektów mentalnych. Zajęcia na ściance wspinaczkowej.

Asekuracja dynamiczna
Czyli tak zwana “zrzutnia” – uczy odpowiedniej reakcji asekuranta przy odpadnięciach o dużym współczynniku.

Wspinanie w rysach
Zajęcia dotyczące technik ruchu, klinowania się i asekurowania się w formacjach rysowych różnej szerokości – od rys na palce po off-width i kominy.

Wspinanie na własnej asekuracji
Praktyczne zajęcia ze wspinania na własnej asekuracji pod okiem instruktora. Mają na celu utrwalenie i weryfikację poprawności osadzania sprzętu do asekuracji, kości statycznych i mechanicznych, tricamów i heksów.

Hakówka
Nauka podstaw technicznych wspinaczki metodą sztucznych ułatwień. Ławeczki, fifki i kontrfifki.

Powtórka kursowa
Odświeżenie zakresu kursu wspinaczki na drogach ubezpieczonych oraz pełnego – dla osób, które po przerwie we wspinaniu chcą przypomnieć sobie podstawowe umiejętności.