Kurs skiturowy I stopnia
Kurs przeznaczony dla osób, które nie mają żadnego, lub niewielkie doświadczenie skiturowe, chcących postawić pierwsze kroki na nartach w Tatrach pod okiem instruktora.
Skituring – czyli turystyka narciarska – sięga swoimi korzeniami pionierskich czasów eksploracji gór zimą. Przemieszczanie się zimą z wykorzystaniem dwóch desek, początkowo wykorzystywane do bardziej praktycznych celów jak polowanie, na przełomie XIX i XX wieku ewoluuje w skialpinizm. Na długich, drewnianych nartach nasi poprzednicy: Zaruski, Bednarski, Zdyb, budowali w Tatrach podwaliny pod ten piękny sport. Wspiąć się, aby zjechać – oto cel, który im przyświecał. Dziś coraz szersze grono turystów odkrywa nie tylko przyjemność z szusowania w nienaruszonym puchu, ale także praktyczne walory wykorzystania sprzętu skiturowego w górach.
Zapraszamy na kursy narciarzy sprawnie poruszających się po przygotowanych stokach, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę ze skiturami – spróbować swych sił poza przygotowanymi trasami, poznać zimowy świat gór z dala od zgiełku wyciągów, zasmakować zjazdów w dziewiczym terenie.
Na kursie skiturowym I stopnia odbędziemy wycieczki szkoleniowe, w trakcie których poznacie prawdziwe ABC poruszania się zimą na nartach w górach typu alpejskiego. Jeżeli macie pierwszy raz styczność ze sprzętem skiturowym – instruktor objaśni zasady jego używania, prawidłową technikę poruszania się na fokach i wyboru trasy. Duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo, włącznie z podstawami profilaktyki lawinowej oraz planowaniem tur narciarskich. Kurs I stopnia jest również dobrym wyborem dla tych, którzy mają za sobą samodzielne pierwsze kroki na skiturach a chcą uporządkować i uzupełnić informacje z jego zakresu. Na tym szkoleniu zdobędziecie kompetencje do samodzielnego poruszania się po najpopularniejszych, dostosowanych do Waszych umiejętności narciarskich, szlakach w Tatrach.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się koniecznie z programem kursu oraz informacjami praktycznymi
Kurs | Od | Do | Zapisanych | Cena |
---|
Regulamin i organizacja kursu
Z pełnym tekstem regulaminu można zapoznać się pod linkiem.
Poniżej wyciąg najważniejszych informacji:
- Zaliczka i rezygnacja ze szkolenia.
Zaliczka pokrywa koszty, które ponosimy niezależnie od tego czy uczestnik weźmie udział w zajęciach czy też nie. Dlatego też, co do zasady zaliczka przepada w przypadku rezygnacji uczestnika. Jednak jeżeli tylko uda się znaleźć kogoś na zwolnione miejsce, z przyjemnością ją zwrócimy. Poszukaj kogoś na swoje miejsce, skontaktuj się z koordynatorem szkoleń Klubu, spróbujemy rozwiązać ten problem. Niezależnie od tego, polecamy ubezpieczenie od rezygnacji z imprezy, które pokryje koszt utraty zaliczki w przypadku choroby, zmiany planów bądź innych przyczyn.
Jeżeli będziemy zmuszeni odwołać kurs ze względu na obostrzenia epidemiczne, oczywiście cała zaliczka podlega zwrotowi.
- Płatności
Ze względów organizacyjnych (automatyczny system rezerwacji i zarządzaniem ilością miejsc na kursach) prosimy o wnoszenie opłat jedynie za pośrednictwem systemu szybkich płatności - kierują do niego linki widoczne przy terminach szkoleń (w przypadku zaliczek), natomiast do wpłaty pozostałej kwoty link przyjdzie mailem, zwykle 10 dni przed terminem szkolenia.
- Informacje organizacyjne
Pełen pakiet informacji kursanci otrzymują w mailu, zwykle 10 dni przed terminem szkolenia. Wtedy też potwierdzamy, że kurs się odbędzie z uwagi na ilość uczestników. Znajdziecie w tym mailu kontakt do instruktora (zdarza się, że z powodów prywatnych instruktora przyporządkowanego do danego szkolenia zastępuje inny, spełniający odpowiednie wymogi), informacje na temat noclegów, odbioru sprzętu, godziny i miejsca spotkania. Jeżeli potrzebujecie takich informacji wcześniej, możecie kontaktować się z koordynatorem szkolenia pod adresem kontakt@szkolaalpinizmu.pl
- Noclegi
Klub nie świadczy usługi obejmującej zapewnienie noclegu, jednak ze względów organizacyjnych często konieczne jest zapewnienie rezerwacji miejsc z dużym wyprzedzeniem - na przykład w schroniskach tatrzańskich. Takie rozwiązanie ma sporo wad, ponieważ nie pozwala na swobodny dobór terenu szkolenia do aktualnych warunków, więc w miarę możliwości staramy się organizować szkolenia tak, aby można było o lokalizacji zajęć decydować na bieżąco. W takiej sytuacji uczestnicy mają dowolność w wyborze noclegu, spotykają się z instruktorem w określonych godzinach przed wyjściem w teren. Dla chętnych możemy pomóc w rezerwacji noclegów.
Organizacja miejsca szkolenia dla każdego terminu może być inna, więc jeżeli jest to dla Was istotne, warto przed zapisaniem się dopytać koordynatora.
- Sprzęt zapewniany przez Klub
Sporą część sprzętu technicznego, potrzebnego na szkoleniach, można wypożyczyć z Klubu w cenie szkolenia. Kursanci korzystają z wypożyczalni na podobnych zasadach jak członkowie KW, z tym że rezerwacji dokonują za pośrednictwem koordynatora szkoleń i nie ponoszą dodatkowych opłat za wypożyczenie. Listę sprzętu potrzebnego na szkolenie można znaleźć przy opisie kursu, jest tam też informacja o tym co z tej listy można wypożyczyć. Wydanie i zwrot sprzętu następuje na ogólnych zasadach działania wypożyczalni, czyli w czwartki między 18:00 a 20:00. Kursanci odpowiadają za wypożyczony sprzęt - jeżeli zostanie uszkodzony ponad normalne zużycie, jeżeli będzie czegoś brakować - trzeba będzie odkupić.
- Ubezpieczenie i oświadczenia
Uczestnicy kursów, podobnie jak członkowie Klubu, ubezpieczeni są polisą PZU od następstw nieszczęśliwych wypadków na kwotę 3000 zł. Ubezpieczenie to obejmuje także sporty ekstremalne. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie Klubu. Niezależnie od tego rekomendujemy dodatkowe ubezpieczenie indywidualne NNW - w przypadku kontuzji oferują one dobre zabezpieczenie finansowe przy stosunkowo niewielkich kosztach, w porównaniu do ubezpieczenia zbiorowego. W przypadku kursów odbywających się za granicą, obowiązkowo należy posiadać ubezpieczenie od kosztów akcji poszukiwawczej i ratunkowej, dla zajęć realizowanych na terytorium Polski nie jest potrzebne.
Na kurs należy dostarczyć podpisane oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do uczestnictwa w zajęciach. Wzór znajdziesz na naszej stronie.
Jeżeli masz jakieś pytania, wątpliwości - prosimy o kontakt z koordynatorem szkoleń: kontakt@szkolaalpinizmu.pl.
Cena zawiera
Cena kursu obejmuje:
- ubezpieczenie NNW do kwoty 3000 zł
- opiekę instruktora narciarstwa wysokogórskiego PZA
- wypożyczenie sprzętu lawinowego, raków, czekana.
Dodatkowe koszty:
- noclegi,
- wyżywienie,
- transport,
- opłaty wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego,
- opłaty za wyciągi narciarskie.
Wymagania
Umiejętności techniczne:
Na kursie nie są wymagane dodatkowe umiejętności techniczne
Umiejętności narciarskie:
Kurs jest adresowany to osób, które posiadają dobre umiejętności poruszania się na nartach zjazdowych (przykładowo: sprawnie, bez przewracania się zjeżdżają z Kasprowego Wierchu). Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie poruszania się na nartach turowych.
Kondycja:
Kurs prowadzony jest w formie wycieczek szkoleniowych w Tatrach, które polegają na podejściu o własnych siłach na nartach a następnie zjeździe w terenie nie przygotowanym. Zajęcia w terenie trwają ok. 6-8 godzin dziennie. Należy być gotowym na pokonanie co najmniej 500 m przewyższenia w trakcie dnia szkoleniowego.
Dokumenty:
Każdy kandydat na kurs powinien przedstawić oświadczenie o stanie zdrowia. Musi zostać ono dostarczone najpóźniej pierwszego dnia kursu. Ponadto osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę obojga rodziców (opiekunów prawnych) na udział w kursie.
Wyposażenie
Co zapewniamy?
Zapewniamy kompletny (detektor, łopata, sonda) zestaw lawinowy oraz raki, czekan.
Co należy zabrać na kurs?
- kompletny zestaw skiturowy sprawdzony i dopasowany - zwróćcie uwagę na ustawienie wiązań, dopasowanie butów do nogi, nasmarowanie nart,
- lawinowe ABC czyli sonda, łopata i detektor (możesz je wypożyczyć z Klubu),
- raki (dopasowane do butów) i czekan (możesz je wypożyczyć z Klubu), harszle są mocno rekomendowane,
- kask wspinaczkowy, narciarski lub skiturowy,
- plecak z możliwością przytroczenia nart,
- latarka czołowa, podstawowa apteczka, okulary przeciwsłoneczne i gogle, scyzoryk, rzep lub guma do spięcia nart,
- termos, jedzenie na cały dzień działalności w górach (nie zawsze jest możliwość wejścia do schroniska),
- trzy pary rękawiczek - w tym jedne cienkie na podejście i dwie pary grubych, wodoodpornych.
- odzież termoaktywna dostosowana do warunków zimowych i podchodzenia. Dobrze sprawdza się odzież warstwowa: na dół kalesony + spodnie softshellowe lub membranowe, na górę bielizna, bluza polarowa lub podobna, ciepła kurtka (puch lub ocieplina syntetyczna), kurtka membranowa lub softshellowa.
- ciepła czapka oraz coś na głowę na podejścia - może być chusta wielofunkcyjna lub cienka czapka.
- mapa Tatr, kompas.
Co po kursie?
Kolejnym krokiem w rozwoju wspinaczkowym jest odbycie kursu skiturowego II stopnia, warto także wybrać się na kurs lawinowy.
Absolwent kursu skiturowego I stopnia otrzymuje zaświadczenie o odbyciu kursu.