Kurs skiturowo-lodowcowy

Kurs skiturowo-lodowcowy

Termin: 12-16.03.2024

Chciałbyś wybrać się w Alpy na skitury ale obawiasz się zagrożeń związanych z lodowcami, inną skalą gór? Zapraszamy na szkolenie prowadzone z naciskiem na praktyczne aspekty organizacji i prowadzenia działalności skiturowej w górach lodowcowych.

Na specjalne życzenie członków Sekcji Narciarstwa Wysokogórskiego naszego Klubu, wraz z Adamem Rysiem, przewodnikiem IVBV mieszkającym na stałe w Austrii przygotowaliśmy program kursu wprowadzającego do narciarskiej turystyki alpejskiej. Szkolenie ma na celu zapoznanie ze specyfiką działania w Alpach, jest adresowane do osób średnioozaawansowanych w jeździe pozatrasowej oraz posiadających podstawowe umiejętności skiturowe, w tym w zakresie ratownictwa lawinowego.

Na szkoleniu skupimy się na praktycznych aspektach działalności narciarskiej w Alpach, począwszy od planowania i strategii działania z uwzględnieniem specyficznych zmian warunków w dużych masywach górskich, poprzez aspekty techniczne (używanie liny do asekuracji na lodowcu, poruszanie się w trudnym terenie), kończąc na ratownictwie. Baza szkolenia zostanie zlokalizowana w schronisku Franz Senn Hütte (zajmujemy się rezerwacją noclegów), które stanowi znakomity punkt wypadowy na okoliczne szczyty: Innere Sommerwand 3122m, Wildes Hinterbergel 3288m, Ruderhofspitze 3473m. Nacisk na aspekt praktyczny oznacza, że zajęcia będą prowadzone w formie wycieczek szkoleniowych, stąd też szkolenie będzie znakomitą okazją do podszkolenie się w zakresie jazdy terenowej.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się koniecznie z programem kursu oraz informacjami praktycznymi

Kurs
Od
Do
Zapisanych
Cena
Kurs skiturowo-lodowcowy
08-04-2024
13-04-2024
6/6
2400
Kurs skiturowo-lodowcowy
12-03-2024
16-03-2024
6/6
2200

Z pełnym tekstem regulaminu można zapoznać się pod linkiem.

Poniżej wyciąg najważniejszych informacji:

 1. Zaliczka i rezygnacja ze szkolenia.

Zaliczka pokrywa koszty, które ponosimy niezależnie od tego czy uczestnik weźmie udział w zajęciach czy też nie. Dlatego też, co do zasady zaliczka przepada w przypadku rezygnacji uczestnika. Jednak jeżeli tylko uda się znaleźć kogoś na zwolnione miejsce, z przyjemnością ją zwrócimy. Poszukaj kogoś na swoje miejsce, skontaktuj się z koordynatorem szkoleń Klubu, spróbujemy rozwiązać ten problem. Niezależnie od tego, polecamy ubezpieczenie od rezygnacji z imprezy, które pokryje koszt utraty zaliczki w przypadku choroby, zmiany planów bądź innych przyczyn. 

Jeżeli będziemy zmuszeni odwołać kurs ze względu na obostrzenia epidemiczne, oczywiście cała zaliczka podlega zwrotowi.

 1. Płatności

Ze względów organizacyjnych (automatyczny system rezerwacji i zarządzaniem ilością miejsc na kursach) prosimy o wnoszenie opłat jedynie za pośrednictwem systemu szybkich płatności - kierują do niego linki widoczne przy terminach szkoleń (w przypadku zaliczek), natomiast do wpłaty pozostałej kwoty link przyjdzie mailem, zwykle 10 dni przed terminem szkolenia.

 1. Informacje organizacyjne

Pełen pakiet informacji kursanci otrzymują w mailu, zwykle 10 dni przed terminem szkolenia. Wtedy też potwierdzamy, że kurs się odbędzie z uwagi na ilość uczestników. Znajdziecie w tym mailu kontakt do instruktora (zdarza się, że z powodów prywatnych instruktora przyporządkowanego do danego szkolenia zastępuje inny, spełniający odpowiednie wymogi), informacje na temat noclegów, odbioru sprzętu, godziny i miejsca spotkania. Jeżeli potrzebujecie takich informacji wcześniej, możecie kontaktować się z koordynatorem szkolenia pod adresem kontakt@szkolaalpinizmu.pl

 1. Noclegi

Klub nie świadczy usługi obejmującej zapewnienie noclegu, jednak ze względów organizacyjnych często konieczne jest zapewnienie rezerwacji miejsc z dużym wyprzedzeniem - na przykład w schroniskach tatrzańskich. Takie rozwiązanie ma sporo wad, ponieważ nie pozwala na swobodny dobór terenu szkolenia do aktualnych warunków, więc w miarę możliwości staramy się organizować szkolenia tak, aby można było o lokalizacji zajęć decydować na bieżąco. W takiej sytuacji uczestnicy mają dowolność w wyborze noclegu, spotykają się z instruktorem w określonych godzinach przed wyjściem w teren. Dla chętnych możemy pomóc w rezerwacji noclegów. 

Organizacja miejsca szkolenia dla każdego terminu może być inna, więc jeżeli jest to dla Was istotne, warto przed zapisaniem się dopytać koordynatora. 

 1. Sprzęt zapewniany przez Klub

Sporą część sprzętu technicznego, potrzebnego na szkoleniach, można wypożyczyć z Klubu w cenie szkolenia. Kursanci korzystają z wypożyczalni na podobnych zasadach jak członkowie KW, z tym że rezerwacji dokonują za pośrednictwem koordynatora szkoleń i nie ponoszą dodatkowych opłat za wypożyczenie. Listę sprzętu potrzebnego na szkolenie można znaleźć przy opisie kursu, jest tam też informacja o tym co z tej listy można wypożyczyć. Wydanie i zwrot sprzętu następuje na ogólnych zasadach działania wypożyczalni, czyli w czwartki między 18:00 a 20:00. Kursanci odpowiadają za wypożyczony sprzęt - jeżeli zostanie uszkodzony ponad normalne zużycie, jeżeli będzie czegoś brakować - trzeba będzie odkupić.

 1. Ubezpieczenie i oświadczenia

Uczestnicy kursów, podobnie jak członkowie Klubu, ubezpieczeni są polisą PZU od następstw nieszczęśliwych wypadków na kwotę 3000 zł. Ubezpieczenie to obejmuje także sporty ekstremalne. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie Klubu. Niezależnie od tego rekomendujemy dodatkowe ubezpieczenie indywidualne NNW - w przypadku kontuzji oferują one dobre zabezpieczenie finansowe przy stosunkowo niewielkich kosztach, w porównaniu do ubezpieczenia zbiorowego. W przypadku kursów odbywających się za granicą, obowiązkowo należy posiadać ubezpieczenie od kosztów akcji poszukiwawczej i ratunkowej, dla zajęć realizowanych na terytorium Polski nie jest potrzebne. 

Na kurs należy dostarczyć podpisane oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do uczestnictwa w zajęciach. Wzór znajdziesz na naszej stronie.

Jeżeli masz jakieś pytania, wątpliwości - prosimy o kontakt z koordynatorem szkoleń: kontakt@szkolaalpinizmu.pl. 

Cena kursu obejmuje:

 • ubezpieczenie NNW do kwoty 3000 zł,
 • opiekę instruktora - przewodnika IVBV,
 • wypożyczenie sprzętu lawinowego, raków, czekana.

Dodatkowe koszty:

 • noclegi,
 • wyżywienie,
 • transport,
 • opłaty za wyciągi narciarskie.

Umiejętności techniczne:
Wymagane są podstawowe umiejętności w zakresie ratownictwa lawinowego.

Umiejętności narciarskie:
Kurs jest adresowany do osób sprawnie poruszających się w terenie na nartach.

Kondycja:
Kurs prowadzony jest w formie wycieczek szkoleniowych w Alpach Sztubajskich, które polegają na podejściu o własnych siłach na nartach a następnie zjeździe w terenie nie przygotowanym. Zajęcia w terenie trwają ok. 6-8 godzin dziennie. Należy być gotowym na pokonanie co najmniej 500 m przewyższenia w trakcie dnia szkoleniowego.

Dokumenty:
Każdy kandydat na kurs powinien przedstawić oświadczenie o stanie zdrowia. Musi zostać ono dostarczone najpóźniej pierwszego dnia kursu. Ponadto osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę obojga rodziców (opiekunów prawnych) na udział w kursie.

Co zapewniamy?
Zapewniamy kompletny (detektor, łopata, sonda) zestaw lawinowy oraz raki, czekan, kask (wspinaczkowy).

Co należy zabrać na kurs? 
- kompletny zestaw skiturowy sprawdzony i dopasowany - zwróćcie uwagę na ustawienie wiązań, dopasowanie butów do nogi, nasmarowanie nart,
- lawinowe ABC czyli sonda, łopata i detektor (możesz je wypożyczyć z Klubu),
- osobisty zestaw lodowcowy, w tym uprząż,
- raki (dopasowane do butów) i czekan (możesz je wypożyczyć z Klubu), harszle,
- kask wspinaczkowy, narciarski lub skiturowy,
- plecak z możliwością przytroczenia nart,
- latarka czołowa, podstawowa apteczka, okulary przeciwsłoneczne i gogle, scyzoryk, rzep lub guma do spięcia nart,
- termos, jedzenie na cały dzień działalności w górach (nie zawsze jest możliwość wejścia do schroniska),
- trzy pary rękawiczek - w tym jedne cienkie na podejście i dwie pary grubych, wodoodpornych.
- odzież termoaktywna dostosowana do warunków zimowych i podchodzenia. Dobrze sprawdza się odzież warstwowa: na dół kalesony + spodnie softshellowe lub membranowe, na górę bielizna, bluza polarowa lub podobna, ciepła kurtka (puch lub ocieplina syntetyczna), kurtka membranowa lub softshellowa.
- ciepła czapka oraz coś na głowę na podejścia - może być chusta wielofunkcyjna lub cienka czapka.
- mapa rejonu działania, kompas.

Po kursie skiturow-lodowcowym zachęcamy do poszerzenia wiedzy na szkoleniach w zakresie profilaktyki i ratownictwa lawinowego, wspinaczki w lodzie a także lotnej asekuracji.

Absolwent kursu skiturowo-lodowcowego otrzymuje zaświadczenie o odbyciu kursu.

Po zakończeniu kursu rekomendujemy utrwalenie zdobytych umiejętności w ramach samodzielnych wycieczek narciarskich w terenie lodowcowym oraz doskonalenie techniki jazdy pozatrasowej.