Kurs skiturowo-lodowcowy

Kurs skiturowo-lodowcowy

Chciałbyś wybrać się w Alpy na skitury ale obawiasz się zagrożeń związanych z lodowcami, inną skalą gór? Zapraszamy na szkolenie prowadzone z naciskiem na praktyczne aspekty organizacji i prowadzenia działalności skiturowej w górach lodowcowych.

Na specjalne życzenie członków Sekcji Narciarstwa Wysokogórskiego naszego Klubu, wraz z Adamem Rysiem, przewodnikiem IVBV mieszkającym na stałe w Austrii przygotowaliśmy program kursu wprowadzającego do narciarskiej turystyki alpejskiej. Szkolenie ma na celu zapoznanie ze specyfiką działania w Alpach, jest adresowane do osób średnioozaawansowanych w jeździe pozatrasowej oraz posiadających podstawowe umiejętności skiturowe, w tym w zakresie ratownictwa lawinowego.

Na szkoleniu skupimy się na praktycznych aspektach działalności narciarskiej w Alpach, począwszy od planowania i strategii działania z uwzględnieniem specyficznych zmian warunków w dużych masywach górskich, poprzez aspekty techniczne (używanie liny do asekuracji na lodowcu, poruszanie się w trudnym terenie), kończąc na ratownictwie. Baza szkolenia zostanie zlokalizowana w schronisku Franz Senn Hütte, które stanowi znakomity punkt wypadowy na okoliczne szczyty: Innere Sommerwand 3122m, Wildes Hinterbergel 3288m, Ruderhofspitze 3473m. Nacisk na aspekt praktyczny oznacza, że zajęcia będą prowadzone w formie wycieczek szkoleniowych, stąd też szkolenie będzie znakomitą okazją do podszkolenie się w zakresie jazdy terenowej.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się koniecznie z programem kursu oraz informacjami praktycznymi

Rezerwacja terminu na kurs:
1. Wyślij e-mail z zapytaniem o dostępność miejsc na skitury@szkolaalpinizmu.pl. W odpowiedzi otrzymasz potwierdzenie dostępności miejsc i ewentualne dodatkowe informacje o szkoleniu.
3Wpłać zadatek na rachunek KW Kraków nr: 77 1160 2202 0000 0000 3523 6899.

Kwoty zadatku:
- kurs skiturowo-lodowcowy: 600 zł
W tytule przelewu wpisz: „nazwa_kursu” (np. "kurs skiturowy I st") + imię i nazwisko + data kursu (to bardzo ważne).

4. Po wpłynięciu zadatku na nasze konto następuje rezerwacja miejsca na kursie. Jeżeli nie będzie mógł być zrealizowany ze względów organizacyjnych (brak chętnych, bardzo złe warunki itp.), zadatek zostanie natychmiast zwrócony lub ustalicie inny, dogodny termin.

Resztę należności za kurs należy wpłacić do 7 dni przed rozpoczęciem kursu. Osoby, które nie zapłacą pełnej kwoty za szkolenie, nie zostaną dopuszczone do kursu.
Więcej informacji uzyskasz pod adresem skitury@szkolaalpinizmu.pl.
Osobą kontaktową jest Michał Semow.

Zajęcia praktyczne i teoretyczne:

 • Planowanie i taktyka działalności skiturowej w górach lodowcowych,
 • Poruszanie się po lodowcu: nawigacja, wybór trasy,
 • Użycie liny: podchodzenie i zjazd w zespole lodowcowym,
 • Zagrożenia specyficzne dla gór lodowcowych: zarządzanie ryzykiem,
 • Ratownictwo szczelinowe,
 • Profilaktyka lawinowa w terenie lodowcowym,
 • Doskonalenie umiejętności jazdy w terenie.

Jak wygląda działalność na kursie? 
Uczestnicy spotykają się 11.03.2020 r. ok. godziny 13:00 w Stubaital, pierwszy dzień to dojazd i wspólne podejście do schroniska. Kolejne 4 dni poświęcone będą na zajęcia terenowe (wycieczki szkoleniowe).
Szkolenie prowadzone jest w formie wyjść skiturowych w terenie wysokogórskim. Wyjścia dostosowane są do poziomu uczestników - zarówno pod względem kondycyjnym jak i umiejętności zjazdowych. Nacisk na poszczególne elementy z programu kursu uzależniony jest od potrzeb konkretnej grupy, jednak musicie przygotować się na sporo chodzenia. Na skiturach obowiązuje zasada: ile podejdziesz, tyle zjedziesz. Sporadycznie będziemy korzystać z wyciągów, aby usprawnić zajęcia. Teren działania wybieramy odpowiednio do aktualnych warunków śniegowych i pogody, nasi instruktorzy mają bardzo duże doświadczenie górskie więc możecie być pewni że wszystko co będziecie robić pozostanie w granicach akceptowalnego ryzyka. Będziecie uczyć się działania w realnych warunkach górskiej zimy, trzeba liczyć się z tym że można zmarznąć, zmęczyć się i generalnie dostać w kość.

Wypożyczenie sprzętu z Klubu: 
Kursanci, którzy nie posiadają własnego sprzętu w zakresie: ABC, raki, czekan, uprząż z zestawem osobistym, mogą wypożyczyć go w cenie kursu. Należy zgłosić taką potrzebę koordynatorowi kursów przy zapisach. Nie prowadzimy wypożyczalni sprzętu narciarskiego. W przypadku szkolenia skiturowo-lodowcowego konieczny jest także osobisty zestaw lodowcowy (tego nie wypożyczamy).

Instruktor:
Kurs prowadzi przewodnik IVBV, członek KW Kraków - Adam Ryś.

Rejon działania:
Alpy Sztubajskie, otoczenie Franz-Senn Hutte.

Noclegi:
W schronisku Franz-Senn Hutte, Alpy Sztubajskie. Koszt noclegu ok 55 eur ze zniżką OEAV (halb-pension czyli śniadanie i obiadokolacja).

Ubezpieczenie: 
Obowiązkowe posiadanie ubezpieczenia od kosztów akcji ratunkowej i poszukiwawczej obejmującego sporty wysokiego ryzyka (skituring).

Cena kursu obejmuje:

 • ubezpieczenie NNW do kwoty 3000 zł,
 • opiekę instruktora narciarstwa wysokogórskiego PZA,
 • wypożyczenie sprzętu lawinowego, raków, czekana.

Dodatkowe koszty:

 • noclegi,
 • wyżywienie,
 • transport,
 • opłaty za wyciągi narciarskie.

Zapisy i zwroty zadatków

 1. Aby dokonać rezerwacji miejsca na kursie należy wysłać e-mail na adres koordynatora szkoleń w celu potwierdzenia dostępności miejsc oraz (po otrzymaniu odpowiedzi) wpłacić zadatek.
 2. Zadatek nie podlega zwrotowi z wyjątkiem:

- rezygnacji do 30 dni przed terminem rozpoczęcia kursu,

- odwołania kursu ze względu na niewystarczającą liczbę chętnych,

- odwołania kursu ze względu na warunki uniemożliwiające bezpieczne zrealizowanie programu szkolenia.

 1. O odwołaniu kursu ze względu na niewystarczającą liczbę chętnych decydujemy na 10 dni przed terminem jego rozpoczęcia.

Wypożyczanie i odbiór sprzętu

 1. W cenie szkolenia uwzględnione jest wypożyczenie sprzętu z magazynu KW Kraków. Zapotrzebowanie na wypożyczenie sprzętu należy zgłosić koordynatorowi szkolenia najpóźniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem szkolenia.
 2. Kursanci mogą odebrać sprzęt z siedziby KW Kraków między 19:00 a 20:00 we czwartek przed kursem. Zwrot następuje we czwartek po kursie między 18:00 a 19:00.
 3. W wyjątkowych sytuacjach sprzęt może być wydany w momencie rozpoczęcia szkolenia przez instruktora prowadzącego kurs i zwrócony jemu po zakończeniu szkolenia.
 4. Kursanci zobowiązani są zwrócić sprzęt w stanie nie pogorszonym, z wyjątkiem zużycia wynikającego z normalnego użytkowania.

Przebieg szkolenia

 1. Szkolenie realizowane jest zgodnie z programem widocznym na stronie szkolaalpinizmu.pl. W wyjątkowych sytuacjach, ze względu na bezpieczeństwo lub szczególne potrzeby kursantów, instruktor może modyfikować program w celu osiągnięcia poprawnych merytorycznie celów.
 2. Instruktor zobowiązany jest dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić możliwe wysoki poziom bezpieczeństwa kursantów. Kursanci, którzy nie będą wykonywać poleceń instruktora bądź w inny sposób swoim zachowaniem będą stwarzać zagrożenie dla siebie lub innych osób (w tym pozostając pod wpływem alkoholu), mogą zostać usunięci ze szkolenia w trybie natychmiastowym.

Umiejętności techniczne:
Wymagane są podstawowe umiejętności w zakresie ratownictwa lawinowego.

Umiejętności narciarskie:
Kurs jest adresowany do osób sprawnie poruszających się w terenie na nartach.

Kondycja:
Kurs prowadzony jest w formie wycieczek szkoleniowych w Alpach Sztubajskich, które polegają na podejściu o własnych siłach na nartach a następnie zjeździe w terenie nie przygotowanym. Zajęcia w terenie trwają ok. 6-8 godzin dziennie. Należy być gotowym na pokonanie co najmniej 500 m przewyższenia w trakcie dnia szkoleniowego.

Dokumenty:
Każdy kandydat na kurs powinien przedstawić oświadczenie o stanie zdrowia. Musi zostać ono dostarczone najpóźniej pierwszego dnia kursu. Ponadto osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę obojga rodziców (opiekunów prawnych) na udział w kursie.

Co zapewniamy?
Zapewniamy kompletny (detektor, łopata, sonda) zestaw lawinowy oraz raki, czekan, kask (wspinaczkowy).

Co należy zabrać na kurs? 
- kompletny zestaw skiturowy sprawdzony i dopasowany - zwróćcie uwagę na ustawienie wiązań, dopasowanie butów do nogi, nasmarowanie nart,
- lawinowe ABC czyli sonda, łopata i detektor (możesz je wypożyczyć z Klubu),
- osobisty zestaw lodowcowy, w tym uprząż,
- raki (dopasowane do butów) i czekan (możesz je wypożyczyć z Klubu), harszle,
- kask wspinaczkowy, narciarski lub skiturowy,
- plecak z możliwością przytroczenia nart,
- latarka czołowa, podstawowa apteczka, okulary przeciwsłoneczne i gogle, scyzoryk, rzep lub guma do spięcia nart,
- termos, jedzenie na cały dzień działalności w górach (nie zawsze jest możliwość wejścia do schroniska),
- trzy pary rękawiczek - w tym jedne cienkie na podejście i dwie pary grubych, wodoodpornych.
- odzież termoaktywna dostosowana do warunków zimowych i podchodzenia. Dobrze sprawdza się odzież warstwowa: na dół kalesony + spodnie softshellowe lub membranowe, na górę bielizna, bluza polarowa lub podobna, ciepła kurtka (puch lub ocieplina syntetyczna), kurtka membranowa lub softshellowa.
- ciepła czapka oraz coś na głowę na podejścia - może być chusta wielofunkcyjna lub cienka czapka.
- mapa rejonu działania, kompas.

Po kursie skiturow-lodowcowym zachęcamy do poszerzenia wiedzy na szkoleniach w zakresie profilaktyki i ratownictwa lawinowego, wspinaczki w lodzie a także lotnej asekuracji.

Absolwent kursu skiturowo-lodowcowego otrzymuje zaświadczenie o odbyciu kursu.

Po zakończeniu kursu rekomendujemy utrwalenie zdobytych umiejętności w ramach samodzielnych wycieczek narciarskich w terenie lodowcowym oraz doskonalenie techniki jazdy pozatrasowej.