Kurs skiturowy I stopnia

Kurs skiturowy I stopnia

Kurs przeznaczony dla osób, które nie mają żadnego, lub niewielkie doświadczenie skiturowe, chcących postawić pierwsze kroki na nartach w Tatrach pod okiem instruktora. 

Skituring – czyli turystyka narciarska – sięga swoimi korzeniami pionierskich czasów eksploracji gór zimą. Przemieszczanie się zimą z wykorzystaniem dwóch desek, początkowo wykorzystywane do bardziej praktycznych celów jak polowanie, na przełomie XIX i XX wieku ewoluuje w skialpinizm. Na długich, drewnianych nartach nasi poprzednicy: Zaruski, Bednarski, Zdyb, budowali w Tatrach podwaliny pod ten piękny sport. Wspiąć się, aby zjechać – oto cel, który im przyświecał. Dziś coraz szersze grono turystów odkrywa nie tylko przyjemność z szusowania w nienaruszonym puchu, ale także praktyczne walory wykorzystania sprzętu skiturowego w górach.

Zapraszamy na kursy narciarzy sprawnie poruszających się po przygotowanych stokach, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę ze skiturami – spróbować swych sił poza przygotowanymi trasami, poznać zimowy świat gór z dala od zgiełku wyciągów, zasmakować zjazdów w dziewiczym terenie.

Na kursie skiturowym I stopnia odbędziemy wycieczki szkoleniowe, w trakcie których poznacie prawdziwe ABC poruszania się zimą na nartach w górach typu alpejskiego. Jeżeli macie pierwszy raz styczność ze sprzętem skiturowym – instruktor objaśni zasady jego używania, prawidłową technikę poruszania się na fokach i wyboru trasy. Duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo, włącznie z podstawami profilaktyki lawinowej oraz planowaniem tur narciarskich. Kurs I stopnia jest również dobrym wyborem dla tych, którzy mają za sobą samodzielne pierwsze kroki na skiturach a chcą uporządkować i uzupełnić informacje z jego zakresu. Na tym szkoleniu zdobędziecie kompetencje do samodzielnego poruszania się po najpopularniejszych, dostosowanych do Waszych umiejętności narciarskich, szlakach w Tatrach. 

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się koniecznie z programem kursu oraz informacjami praktycznymi

Zajęcia teoretyczne:

 1. dobór i konserwacja sprzętu skiturowego,
 2. planowanie wycieczki narciarskiej; praca z mapą, wyliczanie czasu przejścia (wycieczki), oznaczanie miejsc wymagających szczególnej uwagi ze względu na niebezpieczeństwa obiektywne, planowanie przejścia z uwzględnieniem warunków pogodowych, lawinowych, taktyka bezpiecznego podejścia, wyznaczanie trasy zjazdu,
 3. podstawy profilaktyki lawinowej;

Zajęcia praktyczne:

 1. obsługa sprzętu skiturowego, przepinki - zakładanie i zdejmowanie fok,
 2. nauka podejścia i zjazdu w różnych warunkach śniegowych, zapoznanie się z zakładaniem śladu narciarskiego, ćwiczenia zmiany kierunku podchodzenia poprzez z zakosy, użycie harszli (opcjonalnie),
 3. jazda terenowa, podstawowe techniki zjazdu, dostosowanie techniki do warunków śniegowych,
 4. poszukiwanie zasypanego w lawinie; użycie detektora, sondowanie i zasady odkopywania, obsługa zestawu lawinowego,
 5. posługiwanie się rakami i czekanem,
 6. przemieszczanie po płaskim, stromym i bardzo stromym.

Jak wygląda działalność na kursie? 
Szkolenie prowadzone jest w formie wyjść skiturowych w terenie wysokogórskim. Wyjścia dostosowane są do poziomu uczestników - zarówno pod względem kondycyjnym jak i umiejętności zjazdowych. Nacisk na poszczególne elementy z programu kursu uzależniony jest od potrzeb konkretnej grupy, jednak musicie przygotować się na sporo chodzenia. Na skiturach obowiązuje zasada: ile podejdziesz, tyle zjedziesz. Sporadycznie będziemy korzystać z wyciągów, aby usprawnić zajęcia. Teren działania wybieramy odpowiednio do aktualnych warunków śniegowych i pogody, nasi instruktorzy mają bardzo duże doświadczenie górskie więc możecie być pewni że wszystko co będziecie robić pozostanie w granicach akceptowalnego ryzyka. Będziecie uczyć się działania w realnych warunkach górskiej zimy, trzeba liczyć się z tym że można zmarznąć, zmęczyć się i generalnie dostać w kość.

Wypożyczenie sprzętu z Klubu: 
Kursanci, którzy nie posiadają własnego sprzętu w zakresie: ABC, raki, czekan, uprząż z zestawem osobistym, mogą wypożyczyć go w cenie kursu. Należy zgłosić taką potrzebę koordynatorowi kursów przy zapisach. Nie prowadzimy wypożyczalni sprzętu narciarskiego.

Instruktor:
Kurs prowadzi Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego PZA KW Kraków.

Rejon działania:
Rejon działania dobieramy odpowiednio do panujących warunków. Jeżeli tylko warunki na to pozwalają, są to Tatry.

Noclegi: 

Noclegi są ustalane przed rozpoczęciem kursu, w zależności od rejonu działania. Dojazd we własnym zakresie po wcześniejszym uzgodnieniu z instruktorem

Ubezpieczenie: 
Na terenie Słowacji akcje ratunkowe służb górskich HZS są płatne. W przypadku działania na terenie Słowacji, rekomendowane jest posiadanie ubezpieczenia od kosztów akcji ratunkowej i poszukiwawczej obejmującego sporty wysokiego ryzyka (skituring).

Cena kursu obejmuje:

 • ubezpieczenie NNW do kwoty 3000 zł
 • opiekę instruktora narciarstwa wysokogórskiego PZA
 • wypożyczenie sprzętu lawinowego, raków, czekana.

Dodatkowe koszty:

 • noclegi,
 • wyżywienie,
 • transport,
 • opłaty wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego,
 • opłaty za wyciągi narciarskie.

Umiejętności techniczne:
Na kursie nie są wymagane dodatkowe umiejętności techniczne

Umiejętności narciarskie:
Kurs jest adresowany to osób, które posiadają dobre umiejętności poruszania się na nartach zjazdowych (przykładowo: sprawnie, bez przewracania się zjeżdżają z Kasprowego Wierchu). Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie poruszania się na nartach turowych.

Kondycja:
Kurs prowadzony jest w formie wycieczek szkoleniowych w Tatrach, które polegają na podejściu o własnych siłach na nartach a następnie zjeździe w terenie nie przygotowanym. Zajęcia w terenie trwają ok. 6-8 godzin dziennie. Należy być gotowym na pokonanie co najmniej 500 m przewyższenia w trakcie dnia szkoleniowego.

Dokumenty:
Każdy kandydat na kurs powinien przedstawić oświadczenie o stanie zdrowia. Musi zostać ono dostarczone najpóźniej pierwszego dnia kursu. Ponadto osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę obojga rodziców (opiekunów prawnych) na udział w kursie.

Co zapewniamy?
Zapewniamy kompletny (detektor, łopata, sonda) zestaw lawinowy oraz raki, czekan.

Co należy zabrać na kurs? 
- kompletny zestaw skiturowy sprawdzony i dopasowany - zwróćcie uwagę na ustawienie wiązań, dopasowanie butów do nogi, nasmarowanie nart,
- lawinowe ABC czyli sonda, łopata i detektor (możesz je wypożyczyć z Klubu),
- raki (dopasowane do butów) i czekan (możesz je wypożyczyć z Klubu), harszle są mocno rekomendowane,
- kask wspinaczkowy, narciarski lub skiturowy,
- plecak z możliwością przytroczenia nart,
- latarka czołowa, podstawowa apteczka, okulary przeciwsłoneczne i gogle, scyzoryk, rzep lub guma do spięcia nart,
- termos, jedzenie na cały dzień działalności w górach (nie zawsze jest możliwość wejścia do schroniska),
- trzy pary rękawiczek - w tym jedne cienkie na podejście i dwie pary grubych, wodoodpornych.
- odzież termoaktywna dostosowana do warunków zimowych i podchodzenia. Dobrze sprawdza się odzież warstwowa: na dół kalesony + spodnie softshellowe lub membranowe, na górę bielizna, bluza polarowa lub podobna, ciepła kurtka (puch lub ocieplina syntetyczna), kurtka membranowa lub softshellowa.
- ciepła czapka oraz coś na głowę na podejścia - może być chusta wielofunkcyjna lub cienka czapka.
- mapa Tatr, kompas.

Kolejnym krokiem w rozwoju wspinaczkowym jest odbycie kursu skiturowego II stopnia, warto także wybrać się na kurs lawinowy.

Absolwent kursu skiturowego I stopnia otrzymuje zaświadczenie o odbyciu kursu.

Po zakończeniu kursu rekomendujemy utrwalenie zdobytych umiejętności w ramach samodzielnych wycieczek narciarskich oraz doskonalenie techniki jazdy pozatrasowej.