Kurs taternicki zimowy I stopnia
Kurs taternicki zimowy przeznaczony jest dla wszystkich, którzy ukończyli kurs taternicki letni i swobodnie poruszają się po drogach czwórkowych lub trudniejszych w górach w warunkach letnich.
Podczas tego szkolenia odświeżysz, zweryfikujesz i doszlifujesz zdobyte na kursie taternickim umiejętności a także nauczysz się je stosować w warunkach zimowych. Zdobędziesz nową wiedzę i doświadczenie, które pozwolą Ci na samodzielne wspinanie w górach zimą. Nauczysz się właściwej oceny ryzyka, doboru celów w zależności od warunków oraz poznasz specyfikę działalności na prostych drogach wspinając się w towarzystwie instruktora.
Kurs taternicki zimowy I stopnia jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie miały do tej pory styczności ze wspinaniem zimowym lub turystyką zimową, bądź chcą uporządkować wiedzę w tym zakresie. Szkolenie trwa 6 dni. Na ten czas składają się zarówno dni kiedy będziesz się wspinał jak i co najmniej dwa dni przeznaczone na ćwiczenia z nawigacji i autoratownictwa lawinowego. Zajęcia wstępne odbywają się w rejonie progu Zmarzłego Stawu oraz progu Kotła Kościelcowego (tak zwane „Laboratorium Zimowe”) jest to idealne miejsce na stawianie pierwszych kroków w terenie mikstowym.
Opanowanie wiedzy i umiejętności przekazanych podczas kursu, zostanie potwierdzone przez nas odpowiednim świadectwem.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się koniecznie z programem kursu oraz informacjami praktycznymi
Jak się zapisać?
Rezerwacja terminu na kurs.
- Z harmonogramu kursów wybierz odpowiadający Ci, wolny termin.
- Wypełnij formularz zgłoszeniowy [do wypełnienia tutaj].
- Wpłać 1500 zł zadatku na rachunek KW Kraków nr: 77 1160 2202 0000 0000 3523 6899. W tytule przelewu wpisz: „kurs taternicki zimowy stopnia …” + imię i nazwisko + data kursu (to bardzo ważne).
- Po wpłynięciu zadatku na nasze konto, skontaktuje się z Tobą Instruktor z którym odbędzie się kurs. Potwierdzi on rezerwację i przedstawi dalsze szczegóły. Jeżeli nie będzie już miejsc w rezerwowanym przez Ciebie terminie, zadatek zostanie natychmiast zwrócony lub ustalicie inny, dogodny termin.
Resztę należności za kurs należy wpłacić 7 dni przed rozpoczęciem kursu. Osoby, które nie zapłacą pełnej kwoty za szkolenie, nie zostaną dopuszczone do kursu.
Ważne:
Warunkiem przyjęcia na kurs jest dostarczenie:
- świadectwa ukończenia kursu tatrzańskiego
- zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uprawiania wspinaczki wysokogórskiej.
Osoby niepełnoletnie muszą dostarczyć pisemną zgodę obojga rodziców (opiekunów prawnych) na udział w kursie.
Więcej informacji uzyskasz pod adresem kursy@kw.krakow.pl.
Nr konta klubu, na które należy wpłacić zadatek i resztę należności: 77 1160 2202 0000 0000 3523 6899
Siedziba klubu: Klub Wysokogórski Kraków ul. Pędzichów 11/10A, 31-152 Kraków
Program kursu
Zajęcia praktyczne:
- nauka chodzenia w rakach, hamowanie upadków i asekuracja czekanem, budowa stanowisk w śniegu i lodzie,
- nauka wspinaczki w mikście i lodzie, zakładanie punktów asekuracyjnych w zimie (igły, śruby, kości i haki),
- wspinanie na drogach wielowyciągowych krótkich w rejonie Kotła Kościelcowego (np. Droga Klisia, Droga Kochańczyka),
- dwie drogi wielowyciągowe co najmniej siedmiowyciągowe (np. Żebro Potoczka na Czubie Nad Karbem lub Prawe Żebro Skrajnego Granatu),
- jedna droga o długości co najmniej 10 wyciągów (np. Północny Filar Świnicy),
- sprzęt i wyposażenie zimowe,
- biwaki planowane i wymuszone,
- niebezpieczeństwa zimowej działalności górskiej,
- profilaktyka lawinowa, lawinoznawstwo, historia i obsługa detektorów LVS,
- taktyka i strategia w zimie.
Jak wygląda kurs?
Czas trwania zajęć:
Kurs trwa 6 dni,
Forma zajęć:
Kurs składa się z zajęć praktycznych (ćwiczeń i wspinaczek) przeplatanych teorią. Zajęcia teoretyczne mogą być także prowadzone w formie wykładów wieczorem w schronisku.
Liczba szkolonych osób:
3 osoby na jednego instruktora.
Prowadzący:
Instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu.
Miejsce szkolenia:
Tatry.
Transport:
Kursanci docierają na miejsce prowadzenia zajęć na własną rękę, w zależności od preferencji:
- umawiają się w grupie i podróżują razem,
- umawiają się z instruktorem (gdy jest taka możliwość),
- dojeżdżają lokalnym środkiem transportu.
Noclegi:
W schroniskach tatrzańskich lub bazie COS PZA "Betlejemka".
Zakończenie kursu:
Absolwent otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z programem PZA, podpisane przez instruktora oraz kierownika kursu.
Cena zawiera
Cena kursu zawiera:
- kompletne wyposażenie w sprzęt wspinaczkowy potrzebny na kursie,
- opiekę instruktora Polskiego Związku Alpinizmu,
- ubezpieczenie NNW na kwotę 3000 zł
Dodatkowe koszty na kursie:
- noclegi,
- dojazdy,
- wyżywienie.
Wymagania
Umiejętności techniczne:
Kurs jest adresowany to osób posiadających opanowane umiejętności techniczne objęte programem kursu taternickiego letniego.
Umiejętności wspinaczkowe:
Na kursie zajęcia prowadzone są w formie wspinaczek na drogach górskich dostosowanych do możliwości fizycznych kursantów, wskazane jest jednak sprawne poruszanie się na drogach zimowych górskich o trudności IV UIAA na własnej asekuracji. Sprawność pozwalająca na pokonywanie większych trudności pozwoli poszerzyć możliwości działania na kursie z korzyścią dla kursanta.
Kondycja:
Szkolenie odbywa się w górach w warunkach zimowych, należy liczyć się z wielogodzinnymi podejściami i zejściami z plecakiem zawierających poza wyposażeniem osobistym także sprzęt wspinaczkowy - jego waga może przekroczyć 10 kg. Wskazane jest wcześniejsze przygotowanie kondycyjne oraz sprawne poruszanie w terenie górskim w warunkach zimowych.
Dokumenty:
Każdy kandydat na kurs powinien przedstawić oświadczenie o stanie zdrowia. Musi zostać ono dostarczone najpóźniej pierwszego dnia kursu. Ponadto osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę obojga rodziców (opiekunów prawnych) na udział w kursie.
Wyposażenie
Co zapewniamy?
Zapewniamy cały niezbędny sprzęt wspinaczkowy wykorzystywany na szkoleniu, możliwe jest także bezpłatne wypożyczenie z Klubu sprzętu lawinowego, raków, czekanów technicznych. Kursy prowadzone są na sprzęcie posiadającym wymagane certyfikaty bezpieczeństwa i atesty (UIAA), w stanie technicznym gwarantującym bezpieczne prowadzenie zajęć. Kursanci posiadający własny sprzęt osobisty (kask, uprząż, przyrząd asekuracyjny itp.) będą go oczywiście mogli używać, pod warunkiem że posiada wyżej wymienione certyfikaty i atesty.
Co należy zabrać na kurs?
- buty wspinaczkowe zimowe,
- wygodna, nie krępująca ruchów odzież dostosowana do temperatur panujących w czasie odbywania kursu oraz warunków górskich: bielizna termoaktywna, bluza z długim rękawem (polar), ciepła kurtka (polar, primaloft, puch), bluza przeciwwiatrowa (softshell) lub wodoodporna, spodnie wodoodporne, czapka i rękawiczki wodoodporne, ciepłe kalesony. Warto mieć zapasowe skarpetki, rękawiczki (po 3 pary).
- plecak o pojemności co najmniej 30 litrów,
- gogle, kijki trekkingowe
- mapa rejonu w skali 1:25000, kompas, notes i ołówek, apteczka, latarka czołowa,
- pojemnik na napoje (butelka/termos), zapas jedzenia na czas akcji górskich,
- wyposażenie i prowiant związane z noclegiem w górach (schronisko, obozowisko etc.).
Co po kursie?
Kurs taternicki zimowy I stopnia jest etapem edukacji poprzedzającym kurs taternicki zimowy II stopnia.
Absolwent otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z programem PZA, podpisane przez instruktora oraz kierownika kursu.
Po kursie zalecamy jako uzupełnienie szkolenia taternickiego wziąć udział w kursie wspinaczki lodowej oraz kursie lawinowym, ponadto doskonalenie opanowanych umiejętności poprzez stopniowe pokonywanie dróg wspinaczkowych o rosnącej powadze i trudnościach. Kolejnym etapem edukacji może być kurs taternicki zimowy II stopnia.