Kurs taternicki zimowy II stopnia

Kurs taternicki zimowy II stopnia

Kurs taternicki zimowy II stopnia przeznaczony jest dla wszystkich, którzy ukończyli kurs taternicki zimowy I stopnia bądź mają już doświadczenie wspinaczkowe zdobyte na prostych drogach zimowych (III-IV stopień UIAA). 

Podczas jego trwania zmierzysz się z trzema wytężającymi i długimi drogami wspinaczkowymi. W dniach wolnych od wspinania odbędą się zajęcia wprowadzające w świat gór wysokich. Będziemy mówić o charakterze gór lodowcowych, budowie lodowców. Będziesz ćwiczyć techniki poruszania się w terenie zagrożonym szczelinami. Poznasz sposoby wydobywania ze szczeliny siebie samego, czy rannego partnera. 

Kurs taternicki zimowy II stopnia jest przeznaczony dla tych, którzy są poszerzyć swoją strefę komfortu i pod okiem instruktora spróbować wspinaczki na poważnych, długich drogach. Będzie to doskonała okazja aby poznać patenty pozwalające na sprawne i bezpieczne wspinanie zimowe. Szkolenie to przygotowuje także do wspinaczki z górach lodowcowych, gdzie na podejściu i zejściu można zetknąć się z niebezpieczeństwem szczelin. 

Opanowanie wiedzy i umiejętności przekazanych podczas kursu, zostanie potwierdzone przez nas odpowiednim świadectwem. 

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się koniecznie z programem kursu oraz informacjami praktycznymi

Kurs Od Do Zapisanych Cena

Zajęcia praktyczne:

  • Drogi mikstowe w ramach rozwspinania/aklimatyzacji (np. drogi na Progu Mnichowym),
  • Droga minimum pięciowyciągowa (np. Prawy Filar Cubryny),
  • Trzy drogi minimum dziesięciowyciągowe (np.: Direttisima Mięguszowieckiego Szczytu, Depresja Korosadowicza na Kazalnicy Mięguszowiecckiej, Depresja Niżnych Rysów),
  • Opcjonalnie droga z biwakiem lub pokonana przy użyciu techniki hakowej.

Zajęcia teoretyczne:

Wieczorami będziesz mógł uczestniczyć w wykładach takich jak na I Etapie, ale w poszerzonym zakresie. Poruszone będą również zagadnienia związane z górami wysokimi:

  • charakterystyka lodowców,
  • aklimatyzacja przed działaniem na większych wysokościach,
  • postępowanie w razie wystąpienia choroby wysokościowej.

Czas trwania zajęć:
Kurs trwa 6 dni,

Forma zajęć:
Kurs składa się z zajęć praktycznych (ćwiczeń i wspinaczek) przeplatanych teorią. Zajęcia teoretyczne mogą być także prowadzone w formie wykładów wieczorem w schronisku.

Liczba szkolonych osób:
2 osoby na jednego instruktora.

Prowadzący:
Instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu.

Miejsce szkolenia:
Tatry.

Transport:
Kursanci docierają na miejsce prowadzenia zajęć na własną rękę, w zależności od preferencji:
- umawiają się w grupie i podróżują razem,
- umawiają się z instruktorem (gdy jest taka możliwość),
- dojeżdzają lokalnym środkiem transportu.

Noclegi:
W schroniskach tatrzańskich lub bazie COS PZA "Betlejemka".

Zakończenie kursu:
Absolwent otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z programem PZA, podpisane przez instruktora oraz kierownika kursu.

Cena kursu zawiera:
- kompletne wyposażenie w sprzęt wspinaczkowy potrzebny na kursie, z wyjątkiem butów wspinaczkowych,
- opiekę instruktora Polskiego Związku Alpinizmu,
- ubezpieczenie NNW na kwotę 3000 zł.

Dodatkowe koszty na kursie:
- noclegi,
- dojazdy,
- wyżywienie.

Umiejętności techniczne:
Kurs jest adresowany to osób posiadających opanowane umiejętności techniczne objęte programami szkoleń taternickiego letniego i zimowego I stopnia.

Umiejętności wspinaczkowe:
Na kursie zajęcia prowadzone są w formie wspinaczek na drogach górskich dostosowanych do możliwości fizycznych kursantów, wskazane jest jednak sprawne poruszanie się na drogach zimowych górskich o trudności IV UIAA na własnej asekuracji. Sprawność pozwalająca na pokonywanie większych trudności pozwoli poszerzyć możliwości działania na kursie z korzyścią dla kursanta.

Kondycja:
Szkolenie odbywa się w górach w warunkach zimowych, należy liczyć się z wielogodzinnymi podejściami i zejściami z plecakiem zawierających poza wyposażeniem osobistym także sprzęt wspinaczkowy - jego waga może przekroczyć 10 kg. Wskazane jest wcześniejsze przygotowanie kondycyjne oraz sprawne poruszanie w terenie górskim w warunkach zimowych.

Dokumenty:
Każdy kandydat na kurs powinien przedstawić oświadczenie o stanie zdrowia. Musi zostać ono dostarczone najpóźniej pierwszego dnia kursu. Ponadto osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę obojga rodziców (opiekunów prawnych) na udział w kursie.

Co zapewniamy?
Zapewniamy cały niezbędny sprzęt wspinaczkowy wykorzystywany na szkoleniu, z wyjątkiem butów wspinaczkowych. Kursy prowadzone są na sprzęcie posiadającym wymagane certyfikaty bezpieczeństwa i atesty (UIAA), w stanie technicznym gwarantującym bezpieczne prowadzenie zajęć. Kursanci posiadający własny sprzęt osobisty (kask, uprząż, przyrząd asekuracyjny itp.) będą go oczywiście mogli używać, pod warunkiem że posiada wyżej wymienione certyfikaty i atesty.

Co zapewniamy?
Zapewniamy cały niezbędny sprzęt wspinaczkowy wykorzystywany na szkoleniu, możliwe jest także bezpłatne wypożyczenie z Klubu sprzętu lawinowego, raków, czekanów technicznych. Kursy prowadzone są na sprzęcie posiadającym wymagane certyfikaty bezpieczeństwa i atesty (UIAA), w stanie technicznym gwarantującym bezpieczne prowadzenie zajęć. Kursanci posiadający własny sprzęt osobisty (kask, uprząż, przyrząd asekuracyjny itp.) będą go oczywiście mogli używać, pod warunkiem że posiada wyżej wymienione certyfikaty i atesty.

Co należy zabrać na kurs? 
- buty wspinaczkowe zimowe (jak wybrać pierwsze buty wspinaczkowe - czytaj tutaj),
- wygodna, nie krępująca ruchów odzież dostosowana do temperatur panujących w czasie odbywania kursu oraz warunków górskich: bielizna termoaktywna, bluza z długim rękawem (polar), ciepła kurtka (polar, primaloft, puch), bluza przeciwwiatrowa (softshell) lub wodoodporna, spodnie wodoodporne, czapka i rękawiczki wodoodporne, ciepłe kalesony. Warto mieć zapasowe skarpetki, rękawiczki (po 3 pary).
- plecak o pojemności co najmniej 30 litrów,
- gogle, kijki trekkingowe
- mapa rejonu w skali 1:25000, kompas, notes i ołówek, apteczka, latarka czołowa,
- pojemnik na napoje (butelka/termos), zapas jedzenia na czas akcji górskich,
- wyposażenie i prowiant związane z noclegiem w górach (schronisko, obozowisko etc.).

Kurs taternicki zimowy II stopnia jest najwyższym poziomem edukacji w systemie szkolenia PZA.

Absolwent otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z programem PZA, podpisane przez instruktora oraz kierownika kursu.

Po kursie zalecamy jako uzupełnienie szkolenia taternickiego wziąć udział w kursie wspinaczki lodowej oraz kursie lawinowym, ponadto doskonalenie opanowanych umiejętności poprzez stopniowe pokonywanie dróg wspinaczkowych o rosnącej powadze i trudnościach.