Kurs wspinaczki lodowej II stopnia

Kurs wspinaczki lodowej II stopnia

Wspinasz się w lodzie na drogach jednowyciągowych, umiesz wkręcać śruby, masz ukończony kurs lodowy I stopnia? Kusi Cię poszerzenie doświadczenia o dłuższe, trudniejsze i poważniejsze drogi lodowe? Zapraszamy na kurs wspinaczki lodowej II stopnia.

Szkolenie to stanowi drugi i ostatni etap edukacji w zakresie wspinaczki w lodzie. Poszerzamy i utrwalamy umiejętności zdobyte na I stopniu, wspinając się po formacjach bardziej wymagających: wielowyciągowych lodospadach położonych w tatrzańskich dolinach. 

Aby przystąpić do tego kursu, konieczne jest posiadanie wiedzy na temat zagrożeń lawinowych (ukończony lawinowy lub zimowy turystyki wysokogórskiej) a także podstawowe doświadczenie we wspinaczce lodowej (kurs wspinaczki lodowej I stopnia).

Na kursie II etapu wspinaczki lodowej konieczne będzie samodzielne prowadzenie wyciągów w lodzie pod okiem instruktora, omówiona zostanie specyfika zagrożeń na drogach wielowyciągowych w formacjach lodowych a także logistyka działania na takich drogach. W ramach tych zajęć utrwalone zostaną także umiejętności zdobyte na kursie I stopnia – zakładanie asekuracji i technika wspinania w lodzie. Szkolenie to przygotowuje do samodzielnego poruszania się po długich drogach lodowych.

Opanowanie wiedzy i umiejętności przekazanych podczas kursu, zostanie potwierdzone przez nas odpowiednim świadectwem. 

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się koniecznie z programem kursu oraz informacjami praktycznymi

Zajęcia praktyczne:

  • Wspinanie po trudniejszych drogach wielowyciągowych w bardziej odległych częściach tatrzańskich dolin.
  • Doskonalenie techniki wspinania oraz asekuracji w lodzie.

Zajęcia teoretyczne:

  • Technika i bezpieczeństwo we wspinaczce lodowej wielowyciągowej.

Czas trwania zajęć:
Kurs trwa 2 dni,

Forma zajęć:
Kurs składa się z zajęć praktycznych (ćwiczeń i wspinaczek) przeplatanych teorią. Zajęcia teoretyczne mogą być także prowadzone w formie wykładu wieczorem pierwszego dnia szkolenia.

Liczba szkolonych osób:
3 osoby na jednego instruktora.

Prowadzący:
Instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu.

Miejsce szkolenia:
Tatry.

Transport:
Kursanci docierają na miejsce prowadzenia zajęć na własną rękę, w zależności od preferencji:
- umawiają się w grupie i podróżują razem,
- umawiają się z instruktorem (gdy jest taka możliwość),
- dojeżdżają lokalnym środkiem transportu.

Noclegi:
Kwatery w rejonie prowadzenia zajęć.

Zakończenie kursu:
Absolwent otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z programem PZA, podpisane przez instruktora oraz kierownika kursu.

Cena kursu zawiera:
- kompletne wyposażenie w sprzęt wspinaczkowy potrzebny na kursie (nie dotyczy odzieży, m.in. butów odpowiednich do wspinaczki lodowej),
- opiekę instruktora Polskiego Związku Alpinizmu,
- ubezpieczenie NNW na kwotę 3000 zł

Dodatkowe koszty na kursie:
- noclegi,
- dojazdy,
- wyżywienie.

Umiejętności techniczne:
Kurs jest adresowany do osób posiadających umiejętności techniczne objęte programem pełnego kursu wspinaczki skalnej.

Umiejętności wspinaczkowe:
Na kursie zajęcia prowadzone są w formie wspinaczek na wielowyciągowych drogach wspinaczkowych lodowych, z górną i dolną asekuracją. Wymaganym poziomem wspinaczkowym jest sprawne poruszanie się po lodospadach o trudności WI III.

Kondycja:
Szkolenie odbywa się w górach w warunkach zimowych, należy liczyć się z podejściami i zejściami z plecakiem zawierających poza wyposażeniem osobistym także sprzęt wspinaczkowy - jego waga może przekroczyć 10 kg. Wskazane jest wcześniejsze przygotowanie kondycyjne.

Dokumenty:
Każdy kandydat na kurs powinien przedstawić oświadczenie o stanie zdrowia. Musi zostać ono dostarczone najpóźniej pierwszego dnia kursu. Ponadto osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę obojga rodziców (opiekunów prawnych) na udział w kursie.

Co zapewniamy?
Zapewniamy cały niezbędny sprzęt wspinaczkowy wykorzystywany na szkoleniu, możliwe jest także bezpłatne wypożyczenie z Klubu sprzętu lawinowego (jeżeli zajęcia są prowadzone w obszarze potencjalnie zagrożonym lawinami), raków, czekanów technicznych. Kursy prowadzone są na sprzęcie posiadającym wymagane certyfikaty bezpieczeństwa i atesty (UIAA), w stanie technicznym gwarantującym bezpieczne prowadzenie zajęć. Kursanci posiadający własny sprzęt osobisty (kask, uprząż, przyrząd asekuracyjny itp.) będą go oczywiście mogli używać, pod warunkiem że posiada wyżej wymienione certyfikaty i atesty.

Co należy zabrać na kurs?
- buty wspinaczkowe zimowe,
- wygodna, nie krępująca ruchów odzież dostosowana do temperatur panujących w czasie odbywania kursu oraz warunków górskich: bielizna termoaktywna, bluza z długim rękawem (polar), ciepła kurtka (polar, primaloft, puch), bluza przeciwwiatrowa (softshell) lub wodoodporna, spodnie wodoodporne, czapka i rękawiczki wodoodporne, ciepłe kalesony. Warto mieć zapasowe skarpetki, rękawiczki (po 3 pary).
- plecak o pojemności co najmniej 30 litrów,
- gogle, kijki trekkingowe
- pojemnik na napoje (butelka/termos), zapas jedzenia na czas akcji górskich,
- wyposażenie i prowiant związane z noclegiem w górach (schronisko, obozowisko etc.). - buty wspinaczkowe zimowe.

Kurs wspinaczki lodowej II stopnia kończy szkolenie w zakresie wspinaczki lodowej.

Absolwent otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z programem PZA, podpisane przez instruktora oraz kierownika kursu.

Po kursie zalecamy doskonalenie opanowanych umiejętności poprzez pokonywanie lodospadów wielowyciągowych o rosnącej trudności. Na dalszym etapie zalecamy przeszkolenie na kursach taternickich zimowych oraz kursie lawinowym.