Klubowy kurs wspinaczki skalnej

Klubowy kurs wspinaczki skalnej

Klubowy kurs wspinaczki skalnej przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć przygodę ze wspinaniem od kompleksowego i profesjonalnego szkolenia.

Uczymy sztuki wspinania od podstaw, przekazując wiedzę stopniowo, przygotowując naszych kursantów do kursu taternickiego.

Kurs składa się z części teoretycznej, obejmującej wykłady na tematy związane z zagrożeniami spotykanymi w trakcie uprawiania wspinaczki oraz części praktycznej, czyli właściwego kursu wspinaczki. Praktyczna część kursu klubowego dzieli się na 4 etapy, w ramach których stopniowo zapoznajemy uczestników kursu z kolejnymi krokami rozwoju wspinaczkowego. Kurs odbywa się na ściance wspinaczkowej, w skałkach pod Krakowem oraz w Sokolikach.

Zaczynamy na ściance wspinaczkowej gdzie rozpoczynamy od właściwej rozgrzewki, poznajemy podstawowe techniki ruchu wspinaczkowego, pokazujemy jak wykorzystywać specjalistyczne przyrządy treningowe oraz przyswajamy podstawy asekuracji.
Kolejnym etapem jest szkolenie w skałach, gdzie uczymy się jak bezpiecznie obsługiwać sprzęt wspinaczkowy na drogach ubezpieczonych (wyposażonych w stałe punkty asekuracyjne). Po tym etapie można rozpocząć samodzielne treningi wspinaczkowe na drogach sportowych w skałach.

Etap trzeci to wspinanie na własnej protekcji, co znaczy że to Ty samodzielnie będziesz podejmować decyzję kiedy założyć asekurację, tak aby było to bezpieczne. Oczywiście nasi instruktorzy zawsze będą obok, służąc radą i pomocą. Na tym etapie poznasz również podstawy wspinaczki wielowyciągowej, co w połączeniu z nabytymi wcześniej umiejętnościami pozwoli Ci czuć się pewniej na dłuższych drogach.

Czwarty etap pozwala utrwalić zdobytą wiedzę oraz doświadczyć wspinania w granicie. To właśnie w Sokolikach podczas wielowyciągowego wspinania utrwalisz sobie taką wiedzę jak zakładanie własnej asekuracji, sposoby budowy stanowisk i ich rodzaje. A wszystko to wśród granitowych rys, kominów oraz zacięć, czyli formacji które otwierają drogę na górskie szczyty.

Rozpoczęcie kursu 2024, spotkanie organizacyjne: 17.05.2024, godzina 18:00 w lokalu KW Kraków. Cena kursu w sezonie 2024 wynosi 3200 zł.

Harmonogram I turnusu 2024

  1. Wykłady teoretyczne: 17.05, 3.06, 24.06, 15.07
  2. Zajęcia praktyczne: 18-19.05, 7-9.06, 29.06-2.07, 20-23.07
  3. Szkolenie z pierwszej pomocy w skałach: do ustalenia

Harmonogram II turnusu 2024

  1. Wykłady teoretyczne: 29.07, 2.08, 23.08, 6.09, 16.09
  2. Zajęcia praktyczne: 3-4.08, 24-26.08, 7-9.09, 21-24.09
  3. Szkolenie z pierwszej pomocy w skałach: do ustalenia

Płatności:
wpisowe: 1600 zł do dwóch tygodni przed pierwszym wykładem
2 część: 1600 zł do dnia rozpoczęcia trzeciego etapu

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się koniecznie z programem kursu oraz informacjami praktycznymi

Kurs
Od
Do
Zapisanych
Cena
Klubowy kurs wspinaczki skalnej
29-07-2024
24-09-2024
2/4
3200
Klubowy kurs wspinaczki skalnej
17-05-2024
23-07-2024
4/4
3200
Klubowy kurs wspinaczki skalnej
17-05-2024
23-07-2024
1/4
3200

Czas trwania zajęć:
Kurs trwa 13 dni, z czego 2 dni odbywają się na ściance wspinaczkowej a reszta w skałach. Dodatkowo przewidzianych jest 5 wykładów (po 3h każdy) oraz praktyczne zajęcia z pierwszej pomocy.  Zajęcia terenowe odbywają się w 4 blokach. Dni wspinaczkowe rozpoczynają się ok. 8:00-9.00, kończą między 16:00-17.00.

Forma zajęć:
Kurs prowadzony jest w formie zajęć praktycznych w skałach przeplatanych teorią oraz wykładów w lokalu Klubu.

Liczba szkolonych osób:
4 osoby na jednego instruktora. W trakcie zajęć na ściance instruktor może szkolić do 6 osób.

Prowadzący:
Instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu.

Miejsce szkolenia:
Kraków, Sokoliki (Rudawy Janowickie) i Jura Krakowsko-Częstochowska.

Transport:
Kursanci docierają na miejsce prowadzenia zajęć na własną rękę, w zależności od preferencji:
- umawiają się w grupie i podróżują razem,
- umawiają się z instruktorem (gdy jest taka możliwość),
- dojeżdżają lokalnym środkiem transportu.

Noclegi:

W przypadku kursu odbywającego się w Rudawach Janowickich - camping "9 UP" lub Tabor pod Krzywą.
W przypadku zajęć na Jurze Południowej: we własnym zakresie w Krakowie lub w okolicy dolinek.
W przypadku zajęć na Jurze Północnej: w zależności od rejonów.

Zakończenie kursu:

Absolwent klubowego kursu wspinaczki skalnej otrzymuje zaświadczenie o odbyciu kursu i ewentualnej kwalifikacji na kurs taternicki letni. Warunkiem uzyskania kwalifikacji jest opanowanie wymienionych w programie umiejętności w zakresie techniki asekuracji i pozostałych technik linowych oraz samodzielne i swobodne pokonywanie z dolną asekuracją dróg skalnych o trudnościach co najmniej IV w skali UIAA.

Cena kursu zawiera:
- kompletne wyposażenie w sprzęt wspinaczkowy potrzebny na kursie, z wyjątkiem butów wspinaczkowych,
- opiekę instruktora Polskiego Związku Alpinizmu,
- ubezpieczenie NNW na kwotę 4000 zł

Dodatkowe koszty na kursie:
- noclegi,
- dojazdy,
- wyżywienie.

Umiejętności techniczne:
Kurs jest adresowany to osób, które rozpoczynają edukację wspinaczkową. Nie są wymagane żadne umiejętności techniczne związane z programem szkolenia.

Umiejętności wspinaczkowe:
Na kursie zajęcia prowadzone są w naturalnych skałach, konieczne jest pokonywanie najprostszych dróg wspinaczkowych. Jeżeli w grupie znajdują się osoby bardziej sprawne, możliwe jest prowadzenie zajęć na drogach dostosowanych trudnością do ich umiejętności. Aby wziąć udział w kursie nie jest wymagane doświadczenie ani umiejętności wspinaczkowe, ale warto wcześniej odwiedzić ściankę wspinaczkową aby oswoić się ze wspinaczką.

Kondycja:
Szkolenie odbywa się w skałach, często wiąże się z tym konieczność podejścia z plecakiem (kursanci sami noszą sprzęt używany na kursie). Szkolenie przewiduje ok. 8 godzin aktywności fizycznej codziennie przez czas trwania kursu.

Dokumenty:
Każdy kandydat na kurs powinien przedstawić oświadczenie o stanie zdrowia. Musi zostać ono dostarczone najpóźniej pierwszego dnia kursu. Ponadto osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę obojga rodziców (opiekunów prawnych) na udział w kursie.

Co zapewniamy?
Zapewniamy cały niezbędny sprzęt wspinaczkowy wykorzystywany na szkoleniu, z wyjątkiem butów wspinaczkowych. Kursy prowadzone są na sprzęcie posiadającym wymagane certyfikaty bezpieczeństwa i atesty (UIAA), w stanie technicznym gwarantującym bezpieczne prowadzenie zajęć. Kursanci posiadający własny sprzęt osobisty (kask, uprząż, przyrząd asekuracyjny itp.) będą go oczywiście mogli używać, pod warunkiem że posiada wyżej wymienione certyfikaty i atesty.

Co należy zabrać na kurs? 
- buty wspinaczkowe,
- wygodna, nie krępująca ruchów odzież dostosowana do temperatur panujących w czasie odbywania kursu, w okresach chłodniejszych warto mieć czapkę i rękawiczki,
- kurtka przeciwdeszczowa, dodatkowo może się przydać parasol,
- plecak o pojemności co najmniej 30 litrów,
- obuwie dostosowane do poruszania się w trudnym terenie,
- krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne, środek odstraszający komary i kleszcze.

Klubowy  kurs wspinaczki skalnej jest etapem edukacji poprzedzającym kurs taternicki letni.

Absolwent klubowego kursu wspinaczki skalnej otrzymuje zaświadczenie o odbyciu kursu i ewentualnej kwalifikacji na kurs taternicki letni. Warunkiem uzyskania kwalifikacji jest opanowanie wymienionych w programie umiejętności w zakresie techniki asekuracji i pozostałych technik linowych oraz samodzielne i swobodne pokonywanie z dolną asekuracją dróg skalnych o trudnościach co najmniej IV w skali UIAA. Uzyskanie takiej kwalifikacji uprawnia również do przystąpienia do Klubu Wysokogórskiego Kraków.

Po zakończeniu kursu wspinania na własnej asekuracji, przed przystąpieniem do kursu taternickiego letniego, rekomendujemy utrwalenie zdobytych umiejętności oraz trening umiejętności wspinaczkowych we własnym zakresie. Pewne, samodzielne poruszanie się w różnych formacjach i rodzajach skały będzie bardzo pozytywnie wpływało na możliwości nauki w czasie kursu taternickiego.