Podstawy wspinaczki lodowej dla narciarzy

Podstawy wspinaczki lodowej dla narciarzy

Wspinasz się w skałach, w górach, może nawet zimowo? Chcesz wzbogacić swój warsztat o umiejętności i techniki związane ze wspinaczką w formacjach lodowych? Ten kurs jest dla Ciebie!

Kursy wspinaczki lodowej rozpoczynamy I stopniem, na którym poruszać się będziemy po lodospadach jednowyciągowych, skupiając się na bardzo specyficznej technice poruszania się w lodzie (z górną asekuracją) oraz osadzaniu asekuracji ze śrub lodowych (początkowo z górną, finalnie z dolną asekuracją). W tym celu potrzebna będzie wiedza i doświadczenie z pełnego kursu wspinaczki skalnej, m.in. w zakresie asekuracji partnera czy zjazdów. Nauczysz się także oceny jakości lodu, ryzyka związanego ze wspinaczką po lodospadach, wyboru trasy poruszania się w różnych formacjach lodowych. Zdobędziesz umiejętność samodzielnej wspinaczki lodowej. 

Kurs wspinaczki lodowej I stopnia jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie miały do tej pory styczności ze wspinaniem lodowym. Wymagane doświadczenie i umiejętności odpowiadające pełnemu kursowi wspinaczki skalnej, w tym sprawne poruszanie się w terenie IV UIAA letnio. Szkolenie trwa 2 dni. Pod okiem instruktora PZA nabędziesz, przećwiczysz i utrwalisz umiejętności specyficzne dla wspinaczki lodowej na drogach jednowyciągowych, zdobywając samodzielność w tym zakresie. 

Opanowanie wiedzy i umiejętności przekazanych podczas kursu, zostanie potwierdzone przez nas odpowiednim świadectwem. 

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się koniecznie z programem kursu oraz informacjami praktycznymi

Zajęcia praktyczne:

  • podstawy wspinania w lodzie,
  • technika wspinania i osadzania punktów asekuracyjnych oraz budowy stanowisk,
  • testowanie w praktyce stanowisk z abałakowów - zjazdy,
  • wspinanie na wędkę na początek bez, a potem z osadzaniem śrub,
  • samodzielne prowadzenie drogi jednowyciągowej.

Zajęcia teoretyczne:

  • sprzęt i wyposażenie we wspinaniu w lodzie,
  • teoria asekuracji w terenie lodowym.

Czas trwania zajęć:
Kurs trwa 2 dni,

Forma zajęć:
Kurs składa się z zajęć praktycznych (ćwiczeń i wspinaczek) przeplatanych teorią. Zajęcia teoretyczne mogą być także prowadzone w formie wykładu wieczorem pierwszego dnia szkolenia.

Liczba szkolonych osób:
3 osoby na jednego instruktora.

Prowadzący:
Instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu.

Miejsce szkolenia:
Tatry.

Transport:
Kursanci docierają na miejsce prowadzenia zajęć na własną rękę, w zależności od preferencji:
- umawiają się w grupie i podróżują razem,
- umawiają się z instruktorem (gdy jest taka możliwość),
- dojeżdżają lokalnym środkiem transportu.

Noclegi:
Kwatery w rejonie prowadzenia zajęć.

Zakończenie kursu:
Absolwent otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z programem PZA, podpisane przez instruktora oraz kierownika kursu.

Cena kursu zawiera:
- kompletne wyposażenie w sprzęt wspinaczkowy potrzebny na kursie (nie dotyczy odzieży, m.in. butów odpowiednich do wspinaczki lodowej),
- opiekę instruktora Polskiego Związku Alpinizmu,
- ubezpieczenie NNW na kwotę 3000 zł

Dodatkowe koszty na kursie:
- noclegi,
- dojazdy,
- wyżywienie.

Umiejętności techniczne:
Kurs jest adresowany to osób posiadających opanowane umiejętności techniczne objęte programem pełnego kursu wspinaczki skalnej.

Umiejętności wspinaczkowe:
Na kursie zajęcia prowadzone są w formie wspinaczek na jedowyciągowych drogach wspinaczkowych lodowych, z górną i dolną asekuracją. Wymaganym poziomem wspinaczkowym jest sprawne poruszanie się po drogach o trudności IV UIAA (letnio).

Kondycja:
Szkolenie odbywa się w górach w warunkach zimowych, należy liczyć się z podejściami i zejściami z plecakiem zawierających poza wyposażeniem osobistym także sprzęt wspinaczkowy - jego waga może przekroczyć 10 kg. Wskazane jest wcześniejsze przygotowanie kondycyjne.

Dokumenty:
Każdy kandydat na kurs powinien przedstawić oświadczenie o stanie zdrowia. Musi zostać ono dostarczone najpóźniej pierwszego dnia kursu. Ponadto osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę obojga rodziców (opiekunów prawnych) na udział w kursie.

Co zapewniamy?
Zapewniamy cały niezbędny sprzęt wspinaczkowy wykorzystywany na szkoleniu, możliwe jest także bezpłatne wypożyczenie z Klubu sprzętu lawinowego (jeżeli zajęcia są prowadzone w obszarze potencjalnie zagrożonym lawinami), raków, czekanów technicznych. Kursy prowadzone są na sprzęcie posiadającym wymagane certyfikaty bezpieczeństwa i atesty (UIAA), w stanie technicznym gwarantującym bezpieczne prowadzenie zajęć. Kursanci posiadający własny sprzęt osobisty (kask, uprząż, przyrząd asekuracyjny itp.) będą go oczywiście mogli używać, pod warunkiem że posiada wyżej wymienione certyfikaty i atesty.

Co należy zabrać na kurs?
- buty wspinaczkowe zimowe,
- wygodna, nie krępująca ruchów odzież dostosowana do temperatur panujących w czasie odbywania kursu oraz warunków górskich: bielizna termoaktywna, bluza z długim rękawem (polar), ciepła kurtka (polar, primaloft, puch), bluza przeciwwiatrowa (softshell) lub wodoodporna, spodnie wodoodporne, czapka i rękawiczki wodoodporne, ciepłe kalesony. Warto mieć zapasowe skarpetki, rękawiczki (po 3 pary),
- plecak o pojemności co najmniej 30 litrów,
- gogle, kijki trekkingowe,
- pojemnik na napoje (butelka/termos), zapas jedzenia na czas akcji górskich,
- wyposażenie i prowiant związane z noclegiem w górach (schronisko, obozowisko etc.).

Kurs wspinaczki lodowej I stopnia jest etapem edukacji poprzedzającym kurs wspinaczki lodowej II stopnia.

Absolwent otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z programem PZA, podpisane przez instruktora oraz kierownika kursu.

Po kursie zalecamy doskonalenie opanowanych umiejętności poprzez pokonywanie lodospadów jednowyciągowych o rosnącej trudności. Na dalszym etapie zalecamy przeszkolenie na kursie wspinaczki lodowej II stopnia, kursach taternickich zimowych oraz kursie lawinowym.