Kurs wspinaczki skalnej etap I: na drogach ubezpieczonych

Kurs wspinaczki skalnej etap I: na drogach ubezpieczonych

Pierwsze kroki w skałach – kurs przeznaczony dla osób, które chcą rozpocząć przygodę ze wspinaczką skalną na drogach ubezpieczonych stałymi punktami asekuracyjnymi.

Na kursie wspinaczki skalnej na drogach ubezpieczonych nauczycie się wszystkiego, co konieczne, aby uprawiać wspinaczkę sportową i radzić sobie w sytuacjach awaryjnych które mogą pojawić się w jej trakcie. Kurs ten przygotowany został dla osób które dopiero rozpoczynają lub zamierzają właśnie rozpocząć przygodę ze wspinaniem – brak wcześniejszego doświadczenia nie stanowi przeszkody. W połączeniu z kursem II etapu: na własnej asekuracji, stanowi alternatywę dla pełnego kursu wspinaczki skalnej.

Wybór szkolenia podzielonego na dwa etapy może być dobrym rozwiązaniem nie tylko ze względu na krótszy urlop, ale także możliwość utrwalenia wiedzy i podniesienia umiejętności wspinaczkowych przed kolejnym szkoleniem. 

Po ukończeniu kursu wspinaczki skalnej na drogach ubezpieczonych będziecie mogli bezpiecznie i z pełnym zakresem umiejętności technicznych uprawiać wspinaczkę sportową oraz zapisać się na II etap, który daje z kolei kwalifikację na kurs taternicki a także możliwość zapisania się do Klubu Wysokogórskiego Kraków.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się koniecznie z programem kursu oraz informacjami praktycznymi

Szczegółowy program kursu:

  1. Zagrożenia terenu skalnego; zasady bezpieczeństwa.
  2. Podstawowe informacje o sprzęcie (najważniejsze parametry, oznaczenia atestów, zastosowanie).
  3. Techniki wspinania, zapoznanie z różnymi formacjami skalnymi i optymalnymi technikami ich pokonywania.
  4. Zasady bezpieczeństwa podczas bulderingu w skałkach; podtrzymywanie (asekuracja) bulderującego.
  5. Węzły i ich zastosowanie. Zwijanie i przenoszenie liny.
  6. Zasady i rodzaje asekuracji: obsługa kubka, przyrządu półautomatycznego, asekuracja przy pomocy karabinka HMS i półwyblinki.
  7. Zablokowanie liny w przyrządzie asekuracyjnym węzłem flagowym.
  8. Zakładanie stanowisk do wędki ( wykorzystania gotowych i zakładanie własnych).
  9. Asekuracja na wędkę.
  10. Asekuracja dolna (technika wpinek, prowadzenie liny, podawanie liny do wpinki i wychwytywanie odpadnięć); postawa asekurującego.
  11. Wyłapywanie odpadnięć.
  12. Przewiązywanie przez ring zjazdowy, zdejmowanie ekspresów podczas opuszczania.
  13. Podstawy technik linowych (zjazdy na linie w wysokim przyrządzie – gotowe stanowiska zjazdowe.
  14. Wspinaczka drogą dwuwyciągową – zagadnienia asekuracji, zmiana na prowadzeniu
   (opcjonalnie).
  15. Skale trudności używane w skałkach.
  16. Zasady uprawiania wspinaczki w Polsce, system szkolenia.

Czas trwania zajęć:

Kurs trwa 4 dni (opcjonalnie 5 dni). Zajęcia rozpoczynają się codziennie ok. 8:00-9.00, kończą między 16:00-17.00.

Forma zajęć:
Kurs prowadzony jest w formie zajęć praktycznych w skałach przeplatanych teorią.

Liczba szkolonych osób:
4 osoby na jednego instruktora.

Prowadzący:
Instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu.

Miejsce szkolenia:
Głównie dolinki podkrakowskie, ale również Jura Północna, Sokoliki. W przypadku deszczowej pogody część zajęć może zostać przeprowadzona na sztucznej ścianie w Krakowie.

Transport:
Kursanci docierają na miejsce prowadzenia zajęć na własną rękę, w zależności od preferencji:
- umawiają się w grupie i podróżują razem,
- umawiają się z instruktorem (gdy jest taka możliwość),
- dojeżdżają lokalnym środkiem transportu.

Noclegi:
We własnym zakresie w Krakowie lub w okolicy dolinek.

Cena kursu zawiera:
- kompletne wyposażenie w sprzęt wspinaczkowy
potrzebny na kursie, z wyjątkiem butów wspinaczkowych,
- opiekę instruktora Polskiego Związku Alpinizmu,
- ubezpieczenie NNW na kwotę 3000 zł.

Dodatkowe koszty na kursie:
- noclegi,
- dojazdy,
- wyżywienie.

Umiejętności techniczne
Kurs jest adresowany to osób, które rozpoczynają edukację wspinaczkową. Nie są wymagane żadne umiejętności techniczne związane z programem szkolenia.

Umiejętności wspinaczkowe
Na kursie zajęcia prowadzone są w naturalnych skałach, konieczne jest pokonywanie najprostszych dróg wspinaczkowych. Jeżeli w grupie znajdują się osoby bardziej sprawne, możliwe jest prowadzenie zajęć na drogach dostosowanych trudnością do ich umiejętności. Aby wziąć udział w kursie nie jest wymagane doświadczenie ani umiejętności wspinaczkowe, ale warto wcześniej odwiedzić ściankę wspinaczkową aby oswoić się ze wspinaczką.

Kondycja
Szkolenie odbywa się w skałach, często wiąże się z tym konieczność podejścia z plecakiem (kursanci sami noszą sprzęt używany na kursie). Szkolenie przewiduje ok. 8 godzin aktywności fizycznej codziennie przez czas trwania kursu.

Dokumenty
Każdy kandydat na kurs powinien przedstawić oświadczenie o stanie zdrowia. Musi zostać ono dostarczone najpóźniej pierwszego dnia kursu. Ponadto osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę obojga rodziców (opiekunów prawnych) na udział w kursie. Wzór oświadczenia i zgody możesz pobrać tutaj.

Co zapewniamy?
Zapewniamy cały niezbędny sprzęt wspinaczkowy wykorzystywany na szkoleniu, z wyjątkiem butów wspinaczkowych. Kursy prowadzone są na sprzęcie posiadającym wymagane certyfikaty bezpieczeństwa i atesty (UIAA), w stanie technicznym gwarantującym bezpieczne prowadzenie zajęć. Kursanci posiadający własny sprzęt osobisty (kask, uprząż, przyrząd asekuracyjny itp.) będą go oczywiście mogli używać, pod warunkiem że posiada wyżej wymienione certyfikaty i atesty.

Co należy zabrać na kurs?
- buty wspinaczkowe,
- wygodna, nie krępująca ruchów odzież dostosowana do temperatur panujących w czasie odbywania kursu, wokresach chłodniejszych warto mieć czapkę i rękawiczki,
- kurtka przeciwdeszczowa, dodatkowo może się przydać parasol,
- plecak o pojemności co najmniej 30 litrów,
- obuwie dostosowane do poruszania się w trudnym terenie,
- krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne, środek odstraszający komary i kleszcze.

Kolejnym krokiem w rozwoju wspinaczkowym jest odbycie kursu wspinaczki na własnej asekuracji (II etap kursu wspinaczki skalnej).

Absolwent kursu wspinaczki na drogach ubezpieczonych otrzymuje zaświadczenie o odbyciu kursu. Zakończenie dwóch etapów jest równoznaczne z ukończeniem Pełnego Kursu Wspinaczki Skalnej, które z kolei uprawnia do przystąpienia do Klubu Wysokogórskiego Kraków.

Po zakończeniu kursu wspinania na drogach ubezpieczonych rekomendujemy utrwalenie zdobytych umiejętności oraz trening umiejętności wspinaczkowych we własnym zakresie przed przystąpieniem do II etapu szkolenia - pozwoli to na pełniejsze wykorzystanie etapowego trybu nauki.