Kurs wspinaczki skalnej etap II: na własnej asekuracji

Kurs wspinaczki skalnej etap II: na własnej asekuracji

Kurs przeznaczony dla osób, które ukończyły kurs wspinania po drogach ubezpieczonych lub posiadają umiejętności wspinaczkowe z zakresu tego kursu. Poszerz swoje umiejętności o używanie własnej asekuracji!

Kurs wspinaczki na własnej asekuracji obejmuje kompleksowe przeszkolenie w zakresie poruszania się po drogach nie ubezpieczonych stałymi punktami. Nauczycie się obsługi całej gamy sprzętu służącego do zakładania własnej asekuracji, jego poprawnego użycia i specyficznych cech. Dowiecie się, w jaki sposób poprawnie prowadzić wyciąg wzdłuż własnoręcznie osadzonych przelotów, zakładać stanowiska i unikać ryzyka nieodłącznie związanego z tego rodzaju wspinaniem.

Kurs wspinaczki na własnej asekuracji jest adresowany zarówno dla osób, które ukończyły szkolenie z zakresu wspinaczki na drogach ubezpieczonych, jak i tych którzy nie odbyli formalnych kursów a posiadają już doświadczenie i umiejętności wspinaczki sportowej. 

Po ukończeniu kursu wspinaczki skalnej na własnej asekuracji będziecie mogli bezpiecznie i z pełnym zakresem umiejętności technicznych poruszać się po drogach wymagających osadzania własnych punktów oraz – pod warunkiem uzyskania kwalifikacji – zapisać się na kurs taternicki. Ukończenie niniejszego kursu z kwalifikacją na kurs taternicki daje także możliwość zapisania się do Klubu Wysokogórskiego Kraków. 

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się koniecznie z programem kursu oraz informacjami praktycznymi

 • Omówienie sprzętu do własnej asekuracji (kostki pasywne, kostki mechaniczne itp.).
 • Zakładanie punktów asekuracyjnych (kostki, kostki mechaniczne itp.).
 • Wykorzystanie punktów naturalnych.
 • Łączenie punktów asekuracyjnch.
 • Budowanie stanowisk asekuracyjnych dolnych, górnych i pośrednich.
 • Obsługa 2 przyrządów asekuracyjnych w zakresie podawania, wybierania, hamowania liny oraz jej blokowania i odblokowania.
 • Właściwe rozmieszczanie punktów przelotowych.
 • Prawidłowe prowadzenie liny jednożyłowej, opcjonalnie dodatkowo dwużyłowej.
 • Zakładanie stanowisk zjazdowych.
 • Zjazd w wysokim przyrządzie wraz z odpowiednią autoasekuracją.
 • Rozwiązywanie prostych sytuacji awaryjnych w trakcie zjazdu.
 • Uwalnianie się na stanowisku od ciężaru wiszącego partnera.
 •  Wychodzenie po linie (prusikowanie).

Czas trwania zajęć:
Kurs trwa 4 dni (opcjonalnie 5 dni). Zajęcia rozpoczynają się codziennie ok. 8:00-9.00, kończą między 16:00-17.00.

Forma zajęć:
Kurs prowadzony jest w formie zajęć praktycznych w skałach przeplatanych teorią.

Liczba szkolonych osób:
4 osoby na jednego instruktora.

Prowadzący:
Instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu.

Miejsce szkolenia:
Sokoliki (Rudawy Janowickie) lub Jura Krakowsko-Częstochowska.

Transport:
Kursanci docierają na miejsce prowadzenia zajęć na własną rękę, w zależności od preferencji
- umawiają się w grupie i podróżują razem,
- umawiają się z instruktorem (gdy jest taka możliwość),
- dojeżdżają lokalnym środkiem transportu.

Noclegi:
W przypadku kursu odbywającego się w Rudawach Janowickich - camping "9 UP" lub Tabor pod Krzywą.
W przypadku zajęć na Jurze Południowej: we własnym zakresie w Krakowie lub w okolicy dolinek.
W przypadku zajęć na Jurze Północnej: w zależności od rejonów.

Zakończenie kursu:
Absolwent kursu wspinaczki na własnej asekuracji otrzymuje zaświadczenie o odbyciu kursu i ewentualnej kwalifikacji na kurs taternicki letni. Warunkiem uzyskania kwalifikacji jest opanowanie wymienionych w programie umiejętności w zakresie techniki asekuracji i pozostałych technik linowych oraz samodzielne i swobodne pokonywanie z dolną asekuracją dróg skalnych o trudnościach co najmniej IV w skali UIAA.

Cena kursu zawiera:
- kompletne wyposażenie w sprzęt wspinaczkowy potrzebny na kursie, z wyjątkiem butów wspinaczkowych,
- opiekę instruktora Polskiego Związku Alpinizmu,
- ubezpieczenie NNW na kwotę 3000 zł

Dodatkowe koszty na kursie:
- noclegi,
- dojazdy,
- wyżywienie.

Umiejętności techniczne:
Kurs jest adresowany to osób, które posiadają umiejętności techniczne co najmniej na poziomie kursu wspinaczki na drogach ubezpieczonych.

Umiejętności wspinaczkowe:
Na kursie zajęcia prowadzone są w naturalnych skałach, na drogach nie posiadających stałych punktów asekuracyjnych. Wspinaczka na własnej asekuracji jest bardziej wymagająca niż na drogach ubezpieczonych, stąd aby w pełni korzystać z kursu i uzyskać jego zaliczenie, wskazane jest posiadać umiejętności wspinaczkowe pozwalające na sprawne poruszanie się w terenie o wycenie V.

Kondycja:
Szkolenie odbywa się w skałach, często wiąże się z tym konieczność podejścia z plecakiem (kursanci sami noszą sprzęt używany na kursie). Szkolenie przewiduje ok. 8 godzin aktywności fizycznej codziennie przez czas trwania kursu.

Dokumenty:
Każdy kandydat na kurs powinien przedstawić oświadczenie o stanie zdrowia. Musi zostać ono dostarczone najpóźniej pierwszego dnia kursu. Ponadto osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę obojga rodziców (opiekunów prawnych) na udział w kursie. Wzór oświadczenia i zgody możesz pobrać tutaj.

Co zapewniamy?
Zapewniamy cały niezbędny sprzęt wspinaczkowy wykorzystywany na szkoleniu, z wyjątkiem butów wspinaczkowych. Kursy prowadzone są na sprzęcie posiadającym wymagane certyfikaty bezpieczeństwa i atesty (UIAA), w stanie technicznym gwarantującym bezpieczne prowadzenie zajęć. Kursanci posiadający własny sprzęt osobisty (kask, uprząż, przyrząd asekuracyjny itp.) będą go oczywiście mogli używać, pod warunkiem że posiada wyżej wymienione certyfikaty i atesty.

Co należy zabrać na kurs? 
- buty wspinaczkowe,
- wygodna, nie krępująca ruchów odzież dostosowana do temperatur panujących w czasie odbywania kursu, w okresach chłodniejszych warto mieć czapkę i rękawiczki,
- kurtka przeciwdeszczowa, dodatkowo może się przydać parasol,
- plecak o pojemności co najmniej 30 litrów,
- obuwie dostosowane do poruszania się w trudnym terenie,
- krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne, środek odstraszający komary i kleszcze.

Kurs wspinaczki skalnej na własnej asekuracji jest etapem edukacji poprzedzającym kurs taternicki letni.

Absolwent kursu wspinaczki na własnej asekuracji otrzymuje zaświadczenie o odbyciu kursu i ewentualnej kwalifikacji na kurs taternicki letni. Warunkiem uzyskania kwalifikacji jest pokonywanie dróg o trudności IV w skali UIAA z dolną asekuracją. Uzyskanie takiej kwalifikacji uprawnia również do przystąpienia do Klubu Wysokogórskiego Kraków.

Po zakończeniu kursu wspinania na własnej asekuracji, przed przystąpieniem do kursu taternickiego letniego, rekomendujemy utrwalenie zdobytych umiejętności oraz trening umiejętności wspinaczkowych we własnym zakresie. Pewne, samodzielne poruszanie się na własnej asekuracji w różnych formacjach i rodzajach skały będzie bardzo pozytywnie wpływało na możliwości nauki w czasie kursu taternickiego.