Zajmij stanowisko – wyniki konkursu

Miło nam ogłosić wyniki konkursu pt. “Zajmij stanowisko”. O zasadach konkursu można przeczytać na naszej stronie. Po burzliwych naradach, Jury w składzie:

  • Joanna Klimas
  • Dariusz Żurek
  • Paweł Mielnikow

– czyli nasi Instruktorzy Wspinaczki Skalnej PZA – podjęło trudną decyzję o wyróżnieniu trzech zdjęć. Nie przyznano poszczególnych miejsc – każde zdjęcie (a właściwie stanowisko) okazało się ciekawe z różnych względów, które wskazano w uzasadnieniu. Wszystkie zdjęcia przesłane na konkurs możecie obejrzeć w galerii na naszym profilu FB.

fot. Katarzyna Pomykała

Zdjęcie doskonale ilustruje często popełniany błąd w szeroko pojętej kulturze wspinaczkowej: korzystając z istniejącego stałego punktu (spit, ring) idziemy na skróty i zamiast założyć stanowisko zgodnie z zasadami sztuki, wpinamy się bezpośrednio w punkty. Poważne problemy pojawiają się, gdy na danym stanowisku spotyka się kilka zespołów. Pomieszanie z poplątaniem + test wytrzymałości spita.

fot. Jerzy Kołakowski

Klasyka? Czy tylko tatrzańska? Przykład stanowiska, gdzie najpierw powinniśmy sięgnąć po scyzoryk, a później łączyć punkty. To było stanowisko zjazdowe. Niestety często możemy spotkać stary, wątpliwej jakości sprzęt tworzący stanowisko na punktach o podobnym charakterze. Obdarzamy taki system nieuzasadnionym zaufaniem, a konsekwencje mogą być tragiczne. Kupujemy drogie friendy, a żal nam zostawić ścianie nowego repsznura za ok 20zł.

fot. Dominik Bogusz

Przykład stanowiska, które jest praktykowane w Tatrach, aczkolwiek jeszcze trudniej jest ocenić jego wytrzymałość niż w przypadku stanu z kości. Czyli kategoria raczej poprawne, praktykowane, ale trudne w ocenie. Przedłużanie wyciagów, motywowane chęcią do skrócenia czasu potrzebnego na przejście drogi, nie tylko zimą może nas zmuszać do zakładania stanowisk w miejscach gdzie ciężko o wiarygodne punkty. Czy możemy sobie pozwolić na to aby całe stanowisko było wątpliwe? Zdecydowanie nie. Zbudowanie solidnego stanowiska na słabych punktach wymaga zwiększenia ich ilości oraz precyzyjnego połączenia, co w ogólnym rozrachunku może zająć więcej czasu niż podzielenie jednego długiego wyciągu na dwa krótsze.

Autorzy wyróżnionych zdjęć otrzymują bony na szkolenia w Szkole Alpinizmu KW Kraków oraz drobne upominki. Dziękujemy za podzielenie się fotografiami!